>, מידע למשקיע, ספטמבר 2016>"אני זוכר את הפגישה עם אבי כץ על המדרגות ברמת אביב"

"אני זוכר את הפגישה עם אבי כץ על המדרגות ברמת אביב"

יצחק לאופר, שותף בהגשמה, משתף בראיון אישי את סיפור ההקמה של הגשמה ונזכר: "תמיד אמרתי, ואני עדיין מזכיר לעצמי גם היום, שביום שבו כבר לא אדע את השמות של העובדים במשרד אפסיק לבוא"

יצחק לאופר, שותף בהגשמה, משתף בראיון אישי את סיפור ההקמה של הגשמה

יצחק (חקי) לאופר, אחד מהשותפים בהגשמה, הגיע לחברה לאחר שביצע מספר תפקידים בכירים קודמים בעולם העסקי. בעברו היה לאופר שותף לניהולה של ‘סלבו’, חברת הייבוא הגדולה בארץ לכלי בית, וממקימי רשת ‘ששת’, שבה כיהן כמנכ”ל משותף עד למכירתה בשנת 2008 לחברה הציבורית ‘נעמן פורצלן’ ברווחים משמעותיים. כעת הוא שוטח בפנינו בראיון אישי את השקפת עולמו, מסביר כיצד הוא רואה את עתיד החברה ומשתף בסיפור ההקמה.

אתה אחד ממייסדי הגשמה. איך הגעת להקמה של חברת השקעות ואיך נוצר הקשר עם שאר השותפים המייסדים?

"אי אפשר היה להעריך אז מה יהיה מצבנו היום. האמנתי שזה רעיון גדול שיהפוך בהמשך לעסק גדול. ישבתי ביחד עם אבי כץ בארוחת ערב אצל בת דודה משותפת, ובדרך החוצה, על המדרגות, הוא סיפר לי שהוא רוצה לשלוח לי מצגת של רעיון חדש לעסק שעלה בדעתו. רק שנה קודם לכן סיימתי איתו בהצלחה השקעת ענק מבחינת התוצאות שלה ברשת חנויות ששת. לכן היה לו קרדיט רציני מאוד אצלי. חוץ מזה, אני גם אדם עם אופקים פתוחים שצמא לקרוא ולשמוע על רעיונות חדשים. קראתי את מה שהוא כתב במצגת וזה מצא חן בעיניי. הוא אמר לי: 'בוא תדבר עם דסי (הדסה רוזנברג, סמנכ"לית הכספים ושותפה בהגשמה) על מנת שהיא תיתן לך פרטים על ההשקעה'. בשלב הזה הוא הציע לי להצטרף כמשקיע ועדיין לא כשותף בעסק. את דסי הכרתי כשהקמתי ביחד עם אבי כץ את חברת ששת תשע שנים קודם לכן. היא היתה רואת החשבון של ששת וכבר אז זיהיתי שהיא מוכשרת באופן בלתי רגיל. לכן, כששמעתי ממנה את הפרטים המלאים על ההשקעה בנדל"ן באמצעות הגשמה אמרתי לעצמי שאם היא בעניין והיא תומכת בזה אז כנראה שכדאי להצטרף".

בסוף נכנסת לא רק להשקעה אלא כשותף.

"אמרתי לדסי שתרשום אותי להשקעה בקפריסין, ולעוד השקעה שעמדה אז על הפרק. אחר כך נהיה טוויסט בעלילה, כאשר כמה ימים לאחר מכן פגשתי את עו"ד חנן שמש בכנס בנתניה. בהפסקה של הכנס שאלתי אותו אם הוא מוכן לעשות לי טובה. אמרתי לו שיש לי בן דוד עם רעיון לעסק בתחום ההשקעות הקבוצתיות בתחום הנדל"ן. ידעתי שחנן הוא עו"ד נדל"ניסט ומכיר את התחום. ביקשתי ממנו לבוא איתי לפגוש את אבי ואת התוכניות שלו: מה הוא רוצה לעשות, מה המודל, מה התוכנית העסקית. אמרתי לו שאם זה לא ייראה לו, הוא לא חייב להגיד מיד אלא שימתין עם זה עד שנצא מהפגישה. הוא בא איתי, ואבי התחיל להסביר מה הוא הולך לעשות. אחרי פחות מחצי שעה חנן אומר לו: 'אתה יודע איזה ביצת זהב אתה מחזיק ביד?'. אחר כך הוא אמר לאבי שהוא יכול לרשום גם אותו לשתי ההשקעות שעל הפרק. ואז אבי אמר לחנן ששמע שאומרים עליו שהוא מומחה בשיווק ושיש לו 12 אלף לקוחות. הוא הציע שאם אנו נהיה מוכנים לקחת על עצמנו את תחום השיווק הוא יציע לנו שותפות ב"הגשמה". ככה יצאנו לדרך. שתי ברכות אני רואה בדבר הזה: האחת – אני מרוצה מהאינטואיציה שלי להבין את הצורך והפיתרון. השנייה – אני הפגשתי בין חנן שמש לאבי כץ ועל ידי כך הם הפכו לשותפים. כיום אתה לא יכול לתאר את החיים של שניהם אחד בלי השני".

מה ההבדלים בהגשמה בין אז להיום?

"כבר הייתי שותף להקמה של עסק גדול. אני לא מתרגש רק מכך שצמחנו לחברה שעוד מעט מגיעה לכ-100 עובדים ושותפים. זה תמיד מרגש להקים עסק כזה גדול. גם בששת שהקמנו לפני 17 שנה הגענו לצוות גדול ולעסק עצום. תמיד אמרתי, ואני עדיין מזכיר לעצמי גם היום, שביום שאפסיק לדעת את השמות של העובדים במשרד אפסיק לבוא. יש גם כמובן הבדלים במשרדים. בימים הראשונים היינו במשרד קטן בכפר סבא, וכיום אנו במשרדים גדולים בפתח תקווה. בנוסף, אני בטוח שאנו הופכים להיות מקצועיים יותר ויותר עם הזמן. דע לך שהאינטואיציה הראשונית שלי לפני שבע שנים היתה להשקיע בארבע-חמש השקעות ראשונות כי חשבתי שלאחר מכן תרד היכולת למצוא השקעות נכונות. כיום אני בטוח שזה לגמרי ההיפך. אנו משתכללים עוד ועוד במציאת השקעות איכותיות".

מה היו הרגעים המאתגרים והקשיים בתחילת הדרך?

"האתגר הגדול בתחילת הדרך היה להצליח להסביר למשקיעים פוטנציאליים את מודל ההשקעה הייחודי, כי אנחנו היינו הראשונים בשוק שבאו עם רעיון שכזה, והיה קושי מסוים בהתחלה להעביר את הרעיון והפוטנציאל העסקי כשעדיין לא היו לנו אקזיטים ורקורד מרשים של תוצאות עסקיות כפי שקיים כיום. היה צריך להסביר לאנשים, ולגרום להם להבין שמצאנו מודל מנצח שמאפשר לשתף קבוצת אנשים בהשקעות ריאליות. פעם אמרתי למישהו שכל האנשים נעים על איזושהי סקאלה שבין מי שלא רוצה להיות הפראייר הראשון שמתנסה בכניסה להשקעה במתווה חדש, לבין מי שלא רוצה להיות האחרון שלא שמע על האפשרות להשקיע באופן כזה. כיום, כשאני מספר לאנשים, שואלים אותי למה לא סיפרתי להם על הגשמה עוד קודם לכן".

וברמה האישית?

"במשך החודשים ראשונים חנן שמש היה יחד איתי בפרונט בפגישות עם המשקיעים על מנת להתחיל את הגלגול של השיחה מפה לאוזן. כשהקמנו את הגשמה ידענו שאנו צריכים לייצר את האפקט של כדור שלג, שבתחילה צריך לגלגל אותו. כשראינו שהעסק מתחיל לתפוס תאוצה גייסנו כמנהלות קשרי משקיעים גם את ג'ודי גרוסמן ולאחר מכן את אפרת רונן (שתי עובדות בכירות בהגשמה כיום). אני נפגשתי עם רבים מן המשקיעים הראשונים. אחד הדברים שהכי משמחים אותי כיום הוא שכשהשקעה מסתיימת, ואני בשביל הסקרנות מציץ ברשימת ההשקעה כדי לראות מי המאושרים שהשלימו איתנו בהצלחה עוד אקזיט, אני מגלה שאת רוב השמות אני כבר לא מכיר, ואני שמח על כך כי זה אומר שהצלחנו להפיץ את הבשורה. זה בא ממקום שאני יודע שכל משקיע מטופל טוב על ידי אחד ממנהלי קשרי המשקיעים שלנו. מישהו וודאי מכיר אותו באופן אישי, שמח בשבילו ומתרגש לטלפן אליו ולבשר לומר לו שהוא מקבל תשואה על הכסף שהשקיע".

איך אתה רואה את העתיד של החברה?

"הגלובליות תמיד היתה ברקע הדברים, מהקמת החברה ועד היום. לשם אני יודע שאנו מכוונים, שם נהיה, ואנגליה וארה"ב (שם פועלים משרדי הגשמה בעולם כיום) הן רק תחילת הדרך. בהמשך יהיו עוד הרבה מקומות שבהם נעשה את זה. בגלובליות אני לא מתכוון רק לפתיחת משרדים פיזית במדינות שונות, אלא גם לצורת החשיבה. ביום שבו צירפתי את המשקיע הראשון שלנו שגר בלוס אנג'לס ונכנס להשקעה שלנו בפילדלפיה, חציתי את המסדרון במשרד ואמרתי לחנן שמש שעשינו צעד משמעותי קדימה. אני אומר את זה מכיוון שבתחילת הדרך, כשסיפרתי לקרובי משפחה שלי בארה"ב על הגשמה ועל ההשקעות שאנו מבצעים 'אצלם' בארה"ב, ראיתי בתגובות קצת סקפטיות לגבי יכולתם של ישראלים ללמד את האמריקאים 'מודל' חדש של השקעות בנדל"ן".

איך אתה רואה את עתיד השקעות הנדל"ן ואת המיקום של הגשמה בשוק זה?

"אני מאמין שהתחום שלנו רק יילך ויתרחב עם הזמן. כנראה שהמצב הזה בשוק המקביל, שוק ההון, הבנקאות, שהריביות על הכסף הן אפסיות, יימשך. אני לא אתפלא אם זה דבר שיימשך עוד שנים רבות. מדובר בעשור של פק"ם אפס בבנק. אני אומר ללא מעט אנשים שיכול להיות שניפגש בעוד 4-5 שנים והריביות יהיו עדיין בסביבת האפס. מוצרים מהסוג שלנו יכולים להיות אלטרנטיבה מאוד מעניינת לטווח ארוך".

לסיכום, מהם הטיפים שלך עבור המשקיעים להשקעה נכונה?

השקעה נכונה מתבררת ככזו רק במימושה או לאורך זמן. ולכן התשובה מורכבת:

  • פיזור, פיזור, פיזור – אני אומר למשקיעים שאם הם רוצים ללמוד ממני צריך להיכנס לכמה שיותר השקעות שניתן, עם יזמים שונים, במקומות שונים.
  • אל תשקיע ישירות אצל היזם בחו"ל – במידה והנסיבות אצלו ישתנו, למשל התוכנית עסקית שלו תשתנה, הוא עלול לגרור אותך אחריו ועשויים להיווצר ניגודי אינטרסים.
  • אל תשקיע בנדל"ן מניב בצורה ישירה – לאור ניסיון של שנים אני מכיר את הצרות שעלולות לנבוע מכך. אבל כמובן שבאמצעות חברת השקעות כמו הגשמה, ועם תוכנית השבחה ברורה ומסודרת, זה כמובן מומלץ.
  • אל תאמין ב"קופסה שחורה". אם מספרים לך על תוכנית עסקית, שחלקים ממנה יהיו עבורך קופסה שלא תדע מה קורה בה, תתרחק מזה.

תעודת זהות אישית – יצחק לאופר

נשוי + 5 ילדים (ו-30 נכדים!)

ממקימי ששת ומנכ"ל משותף בחברה
שותף בחברת הייבוא הגדולה בארץ לכלי בית "סלבו", היבואנית של דורלקס

"אנשים לא מאמינים לי כשאני אומר שאני אוהב מוזיקה של דקלון וצלילי הכרם"

לתכנן לבד טיולים בארץ ובחו"ל

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:אני מאשר/ת קבלת חומר שיווקי ומידע בנוגע להשקעות בדוא''ל
שדה חובה*
הגשמה 2019-09-23T14:36:17+00:00
$.fn.wpcf7OnloadRefill=function(){};