>, מידע למשקיע, עולם הנדל"ן, ספטמבר 2016>Do It Yourself: איך גם אתם יכולים להשקיע בנדל"ן

Do It Yourself: איך גם אתם יכולים להשקיע בנדל"ן

כולם מדברים על זה – ועכשיו תוכלו גם אתם ללמוד איך לעשות זאת בעצמכם. אילו אפשרויות קיימות מלבד רכישת דירה?

Do It Yourself: איך גם אתם יכולים להשקיע בנדלן

אחרי 37 שנים באחת מחברות התוכנה המובילות בישראל נפרד רון, מהנדס מערכות בכיר, ממקום עבודתו – ופרש לגמלאות. לצד תעודת ההוקרה שקיבל מהחברה, השובר המפנק לחופשה באילת ואלבום התמונות שהכינו לו החבר'ה קיבל רון משהו נוסף: מענק פרישה בגובה 120 אלף ₪ ("מי היה מאמין", יאמר מאוחר יותר לאשתו, "שהסכם שנחתם לפני יותר משלושה עשורים יהיה כל כך משתלם כיום!"), ועמו גם ההזדמנות להגשים חלום ישן: להפוך לאיל נדל"ן.

הסיטואציה הזו אינה נדירה. קרן השתלמות שהשתחררה, מענק ממקום העבודה, פיצויי פיטורים או ירושה מההורים – רבים מוצאים את עצמם עם סכום של 100 אלף ₪ ומעלה ועם השאלה הנצחית היכן כדאי להם להשקיע. ומכיוון שמרבית תכניות החיסכון בבנקים מציעות כיום תשואות נמוכות למדי, הפתרון המועדף על רבים הוא השקעה בנדל"ן.

היכן אפוא יכול רון להשקיע את כספו? או במילים אחרות: מהם אפיקי ההשקעה העומדים לרשות משקיעים 'רגילים', כאלו שצברו (או קיבלו במפתיע) הון כזה או אחר ורוצים להיכנס לעולם הנדל"ן? הנה כמה דברים שכדאי לדעת:

דירה להשקעה

זהו אפיק ההשקעה הנפוץ ביותר בעולם הנדל"ן: רכישת דירה נוספת, בעיקר באחת מערי הפריפריה, השכרתה וקבלת דמי שכירות חודשיים. זה נשמע מפתה ומשתלם, אך יש לכך שני חסרונות עיקריים: ראשית, יש צורך בהון התחלתי גבוה יחסית. 120 אלף השקלים שקיבל רון עם פרישתו לא יספיקו לכך. שנית, רכישת דירה לצורך השכרה כרוכה בלא מעט כאב ראש: משכנתה, התנהלות מול השוכר ועורך דינו, הרישום בטאבו וכמובן התחזוקה השוטפת של הדירה.

רכישת קרקע חקלאית

דרך נוחה, פשוטה יחסית ולא יקרה – אך ספקולטיבית למדי. מדובר בקבלת זכויות, לרוב כחלק מקבוצת רכישה, על קרקע חקלאית הצפויה ביום מן הימים לשנות ייעוד למגורים. מדובר בעסקה עם פוטנציאל רווח גבוה, אך יש צורך להצטייד בהמון סבלנות – שכן לעתים הקרקע מופשרת רק לאחר עשרות שנים, אם בכלל. בקיצור, לא מדובר בעסקה עם רווח מיידי אלא בהשקעה לטווח ארוך. מאוד.

נכס בחו"ל

לא פעם כשאומרים 'איל נדל"ן' חושבים על נכסים בחו"ל. ואכן, התשואות המתקבלות מעסקאות נדל"ן בחו"ל הן לרוב גבוהות מאלו המתקבלות מעסקאות כאן בארץ הקודש. עם זאת, אופציה זו לא תמיד מתאימה לרון ולדומיו, שכן כניסה לתחום חדש, במדינה זרה וללא היכרות עם הגורמים הרלוונטיים מעלה משמעותית את הסיכון הכרוך בכך, ומטבע הדברים קשה לנהל מרחוק את התהליך: את זיהוי ההזדמנויות, את הכרת השכונות המתפתחות, את בדיקת הנאותות וכיו"ב. אך רגע לפני שמוותרים על ההזדמנות לרווח יזמי, החלופה הבאה מציגה פתרון לא רע בכלל לאי-הוודאות.

חברת השקעות בנדל"ן

אפיק השקעה זה הוא מעין יצור כלאיים המאפשר חיבור בין משקיעים 'רגילים', קטנים יחסית, לפרויקטים גדולים. על פי מודל זה, כל משקיע שיש ברשותו 100 אלף ₪ ומעלה יכול להצטרף לקבוצת השקעה, וביחד להשקיע במיזמים גדולים ולהיכנס למגרש של הגדולים. עד כמה שהמודל נשמע פשוט והגיוני, מדובר במודל ייחודי שהחל לפעול בישראל רק לפני שבע שנים, עם הקמת 'הגשמה' שייסד אבי כץ, יזם סדרתי שרשם לזכותו כבר כמה מהפכות צרכניות דוגמת קופיקס וכפר השעשועים. מאז המודל הולך ותופס תאוצה, וללא ספק מדובר באפשרות מועדפת על משקיעים רבים. היתרון במודל זה הוא שהוא מספק פיתרון לצורך שהתעורר בשנים האחרונות: איך ניתן להשקיע כסף קטן יחסית, ללא ידע אמיתי בנדל"ן, ולעשות זאת בצורה אחראית ומקצועית.

לסיום, רגע לפני שיוצאים לדרך…

זכרו מהי מטרת העל שלכם: שהכסף שלכם יניב לכם תשואה בכמה שפחות סיכון. ומכיוון שאתם (עדיין) לא אילי נדל"ן מיומנים, הקפידו לבצע ארבע בדיקות עיקריות:

  • איזה אפיק השקעה מתאים לכם ולאופי שלכם. האם אתם מחפשים השקעה סולידית יותר, או שאתם מעוניינים דווקא להעז מעט ולהגדיל את פוטנציאל התשואה.
  • מה זמינות הכסף הרצויה מבחינתכם. חשוב לדעת מראש מהו משך חיי ההשקעה – מאוד מתסכל לגלות שהתשואה אינה צפויה להתקבל בעשור הקרוב…
  • אלו הגנות ובטוחות מוקנות לכם. בכל השקעה ריאלית קיים רכיב של סיכון – השאלה היא איך אתם מצמצמים אותו.
  • מי החברה או הגוף שבאמצעותו אתם משקיעים: מה הרזומה שלו, כמה הצלחות היו לו עד כה, מה היתרונות שלו ומי האנשים העומדים מאחוריו.

בהצלחה!

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:אני מאשר/ת קבלת חומר שיווקי ומידע בנוגע להשקעות בדוא''ל
שדה חובה*
הגשמה 2019-09-23T14:33:36+00:00
$.fn.wpcf7OnloadRefill=function(){};