רובוט על כל פועל בניין: עתיד הבנייה נמצא ממש מעבר לפינה

הקדמה הטכנולוגית מגיעה גם לענף הבנייה. אומנם לא נראה שבעתיד הקרוב בניינים שלמים ייבנו על ידי רובוטים בלבד, אך עדיין ישנם פתרונות חדשניים אחרים שתורמים ומייעלים את הבנייה

ענף הבנייה נחשב באופן מסורתי למיושן יחסית ולכזה שהשינויים הטכנולוגיים מגיעים אליו באיחור. אלא שבאופן לא מפתיע, יותר ויותר חברות – ביניהן חברות ישראליות – נכנסות לתחום זה עם פיתוחים שמשפרים כבר היום את היעילות בענף. ליקטנו עבורכם את המעניינות מבין החברות שעוסקות בתחום הנקרא קונסטרקשן טק (Construction tech), כפי שפורסמו במגזינים מובילים כמו גיקטיים, שהוצגו באירועים בגוגל קמפוס ושהוצגו בכנסים ברחבי הארץ ובעולם.

תוכנה ייחודית להשוואת תוכניות בנייה

חברת ShapeDo פיתחה מערכת שמשווה בין גרסאות של תוכניות בנייה, כחלק מניהול כללי של תוכניות בפרויקטי בנייה. בעזרת המערכת ניתן לעקוב אחר השינויים באחד החלקים החשובים ביותר של מיזם בנייה: התכנון. מעבר לנוחות שבמעקב קל, מדובר כאן במציאת פיתרון לבעיה אמיתית מכיוון שתוכניות בנייה משתנות עשרות פעמים תוך כדי תהליך הבנייה, ומנהלי פרויקטים ומהנדסים עשויים לפספס שינויים – מה שעלול ליצור עיכובים בתוכניות העבודה, בנייה באופן לקוי, וכתוצאה מכך להוביל לטעויות בפרויקט ולעלייה משמעותית בעלויות הבנייה. הפיתרון החדשני של החברה הישראלית מצמצם אלתורים ושגיאות, וגם מסייע בפיתרון בעיות משפטיות שכן לכל שינוי בתוכנית יכולה להיות משמעות כספית ומשפטית. הכלי בעיקר מאפשר לקבלנים לבנות מהר יותר ועם פחות טעויות, ובכך להקטין את עלויות הבנייה.

חיישן שרואה דרך קירות ויסייע בשיפוצים

המצאה נוספת היא חיישני הדמיה שיכולים להתבונן דרך קירות, ולזהות את היסודות מהם הם מורכבים. החיישנים יכולים “לראות” דרך חומרים, חפצים ונוזלים. לטכנולוגיה מסוג זה ישנם שימושים רבים לגופי ביון, אך מאחר שבנדל”ן עסקינן – המוצר הרלבנטי בתחום זה מסייע לאנשים שרוצים לשפץ את ביתם וכך למשל לדעת אם יש בביתם חולדות ואו חומרים לא רצויים אחרים בקירות.

האדריכל האיטלקי שרוצה להדפיס מבנים בירח

טרנד מדפסות התלת מימד נדון בשנים האחרונות עד אין סוף, אך הוא עדיין לא בשימוש נפוץ ונעשה ברוב המקרים במוצרים פשוטים יותר כמו בננות, קופסאות וארונות. המהנדס האיטלקי אנריקו דיני טוען שהוא יכול להדפיס מבנים. הרעיון לשלב בין תחום ההדפסה התלת מימדית לתחום הבנייה לא רעיון חדש, אבל דיני הוא הראשון שרוצה לבצע את זה בקנה מידה גדול ומשמעותי יותר. אם עד כה נעשו בשיטה זו של הדפסת תלת מימד חלקים קטנים שהובלו לשטח והותקנו במקום על גבי שלד מבטון או פלדה, באמצעות מנופים ופועלים, האדריכל האיטלקי רוצה להדפיס את מרבית חלקי המבנים שלו בשטח, בלי שלד סטנדרטי וכמעט ללא פועלים.

המדפסות שלו מורכבות מזרועות רובוטיות שמניחות שכבות חול מעורב בדבק תעשייתי. לאחר ההתייבשות של החול נוצרת אבן חזקה, שלדבריו היא מוצקה ויציבה יותר מבטון. אמנם אין כיום מיליוני מבנים מסוג זה, וכנראה שאפילו לא עשרות, אבל דיני מאמין בפועלו וייתכן שהוא יגיע רחוק (מאוד) בקרוב. במסגרת שיתוף פעולה בין סוכנות החלל האירופית, פירמת אדריכלים לונדונית ודיני – נבחנה אפשרות הקמה של בסיס קבע על פני הירח בשיטת ההדפסה החדשה. יתרונותיה מתאימים לחלל: חול יש בשפע, ורובוטים קצת פחות מסוכן להטיס למעלה.

הרובוטים הטרמיטים של הרווארד שישנו את עולם הבנייה

אם היינו מספרים לכם שאפשר יהיה לבנות באמצעות רובוטים בלבד סביר להניח שהייתם סקפטיים. אבל כשהחוקרים של הרווארד עובדים על מיזם מסוג זה – ישנה סיבה לאופטימיות. פרויקט TERMES “מאיים” להפוך את פועלי הבניין לנחלת העבר.

במסגרת המיזם פיתחה קבוצה של מהנדסי בניין ומהנדסי מחשבים מהרווארד, צוות בנייה רובוטי, שנקרא ה- TERMES. רובוטים אלו לא זקוקים למנהל ולא לתקשורת, אלא רק רובוטים פשוטים שמשתפים ביניהם פעולה בשיטה של… חיקוי טרמיטים.

ההשראה מטרמיטים היא בכך שאלו יכולים ליצור מבנה מורכב כקבוצה, ללא הנחיה ופיקוח ובלי תקשורת רציפה אלא על ידי שינוי הסביבה. לעומת פרויקטי בניה שבדר”כ מבוצעים על ידי צוותי בניה הכוללים היררכיה ומנהל עבודה שמנחה את הפועלים תוך כדי פיקוח צמוד.

רובוטי ה- TERMES מסוגלים לסחוב בלוקים, לבנות לעצמם מדרגות ולעלות בהן על מנת להוסיף עוד בלוקים למבנה, ועל ידי כך להשלים מבנים ופרויקטי בניה מורכבים.

Airobotics – רחפנים שמאתרים תקלות מלמעלה

Airobotics פיתחה פלטפורמה ומערכת תעופה עצמאית המאפשרת לקבלנים להשתמש ביתרון של שימוש ברחפנים ללא צורך במעורבות אנושית. הרחפנים החדשים יכולים להחליף את הפועלים של היום ולבצע במקומם משימות כדוגמת פיקוח ובדיקות תחזוקה. הרחפן מסוגל לבצע מספר רב של משימות וכאשר נגמרת לו הסוללה הוא נוחת ומחליף לעצמו את הסוללה.

בתחום הבנייה והנדל”ן הרחפן יכול לסייע לתחום בדיקות התחזוקה (inspection). מכיוון שקשה לאתר סדקים בבניין הנמצא בגובה רב, ועל מנת לחסוך בכוח אדם ולמנוע סיכון של חיי אדם, הרחפן יכול להחליף את הפועל ולבדוק מקרוב את המבנה, אם קיימים סדקים, מה עובי הקירות וכו’ ולוודא שהכל עומד בסטנדרטים שהוגדרו מראש.

וגם: מה הקשר בין קנאביס לבנייה?

על צמח הקנאביס ישנו דיון ארוך שנים בנוגע ליתרונותיו וחסרונותיו בשלל היבטים, שאליו לא ניכנס במסגרת כתבה זו. נתייחס רק ליתרון אחד, חדש למדי. חוקרים מצאו לאחרונה כי גבעול הקנאביס מייצר סיבים חזקים במיוחד, והמליצו לעשות בו שימוש בבנייה.

ההמפקריט (Hempcrete) נכנס לשימוש הולך וגובר במסגרת המגמה לבנייה ירוקה. נעשה בו שימוש ביצירת תערובת שכוללת את פתיתי גבעול הקנאביס – לצד אבקת גיר ומים. הלבנים לא מספיקות לבדן לבנייה, אך הן מסייעות בבידוד לחום ורעש ובנוסף לכך דוחות רטיבות ועובש.

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:שדה חובה*