המשפחה שלך – העסק שלך: ההוצאות שאנו לא תמיד לוקחים בחשבון

רובנו מנהלים תקציב משפחתי בסיסי שבו אנו בוחנים את הוצאותינו והכנסותינו על מנת להיות עם אצבע על הדופק. מה שאנו לעיתים מפספסים הוא הוצאות שאינן מורגשות שבהן רב הנסתר על הגלוי

רו"ח לירן רובין, אנליסט בכיר בהגשמה

מי שעקב אחרי הכתבות האחרונות שפרסמתי כבר יכול להבין שתחום כלכלת המשפחה קרוב לליבי ואני באמת מאמין שלא ניתן להפריז בחשיבותו.

בכתבה הראשונה שוחחנו על נושא חיפוש ומציאת כל הנכסים הפיננסיים שלנו, המפוזרים אי שם בפיקדונות בנקאיים וקופות שונות. בעניין זה חשוב לציין שבתחילת חודש ספטמבר אגף הפיקוח על הבנקים העלה את אתר "הר הכסף 2", המאפשר למצוא פיקדונות וחשבונות בנק שקיימים על שמנו וייתכן שאנחנו כלל לא מודעים אליהם.

בכתבה השנייה כבר אספנו את כל הכסף ודיברנו על אפיקי השקעה, בעיקר על אפשרות השקעה באמצעות רכישת דירה. בפסקה האחרונה ניתן היה לראות את הטיזר לנושא שנדבר עליו כעת – חשיבות תזרים המזומנים.

ולענייננו. המשפחה שלנו היא כמו חברה, או אם נדייק יותר כמו חל"צ – חברה לתועלת הציבור, כאשר הציבור הוא אנחנו, בני המשפחה, ההורים וילדיהם. למשפחה, כמו לחברה, יש מאזן שבו נמצא את כל הנכסים וההתחייבויות שלנו, ודו"ח רווח והפסד שבו נמצא את כל ההכנסות וההוצאות שלנו. יש דו"ח נוסף שלא מקבל את תשומת הלב המגיעה לו – תזרים המזומנים.

לרוב, כשנבחן את כל ההכנסות וההוצאות שלנו ניקח בחשבון את ההכנסות האקטיביות שלנו ולפעמים גם הכנסות פסיביות צפויות או ודאיות. לדוגמא: שכירות של נכס מסוים או פדיון של השקעה. בצד ההוצאות נבחן את ההוצאות שמופיעות בדו"ח כרטיסי האשראי שברשותנו, שיקים עבור שכירות, גן הילדים או וועד הבית והמהדרין יוסיפו גם את ההוצאות במזומן. כלומר, הרווח והפסד המשפחתי שלנו יהיה כמעט זהה לתזרים המזומנים שלנו.

אך לא סתם אמורה להיות הבחנה בין "רווח והפסד" לבין "תזרים המזומנים" ואני רוצה להמחיש את זה בדוגמא הבאה. נניח שאנחנו רוצים לקנות רכב משפחתי חדש. אחת האפשרויות הרווחות כיום היא טרייד אין על הרכב הישן, שישמש כמקדמה לרכישת הרכב החדש בתוספת תשלום חודשי ולעיתים תשלום נוסף בתום התקופה. מרבית האנשים יבחנו האם הם יכולים לעמוד בתשלום החודשי של עסקה זו, ואם כן, ירכשו את הרכב. פה קבור הכלב.

כאשר אנו באים לבצע עסקה כזו עלינו לבחון אותה בשני היבטים – מזומן ומצטבר. מבחינת מזומן עלינו באמת לבחון את יכולת העמידה שלנו בתנאי העסקה והנלווים לה – התשלום החודשי עבור רכישת הרכב, ביטוח שעלול להיות יקר יותר או אולי צריכת דלק שונה משמעותית ממה שהכרנו עד כה. בהיבט המצטבר מסתתרת לה הוצאה שאינה במזומן ואנו לא רואים או מרגישים אתה באופן ישיר בכיס שלנו או באיכות החיים שלנו – ירידת הערך של הרכב. לצורך הדוגמא נרכוש רכב בעלות של 150 אלף ₪ ונרצה למכור אותו 3 שנים מאוחר יותר. ירידת הערך הצפויה (פחת) לרכב חדש לאחר 3 שנים תהיה בגובה של כ-40%, כלומר כ- 60 אלף ₪ לכל התקופה, 20,000 ₪ לשנה שאנחנו משלמים על עצם החזקת הרכב.

ניתן להבין שההשפעה על תזרים המזומנים שלנו נובעת באופן ישיר ממספר התשלומים שנשלם על אותו מוצר אך עלות המוצר בפועל שמשפיעה עלינו לאורך זמן נובעת ממשך החיים שאנו צופים להשתמש במוצר.

כולנו מודעים לכך שיש ירידת ערך לרכב ולכל מיני מוצרים אחרים שאנחנו רוכשים ומשתמשים בהם, אבל למה זה כל כך חשוב? המשמעות העיקרית של הוצאה שאינה במזומן נעוצה בשאלה האם היינו יכולים לשלם אותה אם היא הייתה במזומן. אם נמשיך עם דוגמת הרכב, עלינו לשאול את עצמנו האם אנחנו יכולים לעמוד בהוצאה שנתית של 20 אלף ₪ או 1,667 ₪ בחודש. במתן תשומת הלב לסוגיה זו נוכל ונדע להתמודד עם ההפסד הנובע מירידת הערך של הרכב. אם במסגרת כלל הכנסותינו והוצאותינו נוכל להתמודד עם ההוצאה הזו אז נוכל לראות בהוצאה הנ"ל חלק מהצריכה השוטפת, אך אם איננו יכולים להתמודד עם הוצאה זו והוספתה למכלול ההוצאות שלנו גורמת לנו "לגמור את החודש במינוס" עלינו להכיר בכך שההוצאה הזו תפגע בחסכונותינו בעתיד במועד מכירת הרכב.

את אותה תפישה עלינו ליישם גם בכל הקשור לאחזקת הבית שלנו. מי מאיתנו לא אוהב לחזור אחרי יום עבודה מפרך לבית מסודר, מעודכן ומעוצב לפי הטעם שלנו. אבל להחליף את המטבח, לשפץ את המקלחת או אפילו רק עיצוב מחדש של הסלון יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים ויותר. אז כמובן שכשנרצה לשפץ או לעדכן את הבית נוכל לקחת הלוואה לכל מטרה ולשלם בפועל עשרות אחוזים יותר על שדרוג הבית שלנו מאשר אם היינו מתכננים את התהליך בצורה מסודרת ומגיעים אליו מוכנים.

נניח שנכנסנו לדירה חדשה והכל מעוצב ומסודר כמו שאנחנו אוהבים (סיטואציה די דמיונית בעולם המחירים של היום, אבל נניח). אנחנו יודעים שבעוד כעשר שנים נרצה לעשות שדרוג קל בחדר האמבטיה והעלות הצפויה שלו 12,000 שקל. אם נפתח "קופת חיסכון לשיפוץ האמבטיה" אליה נפקיד כל חודש 100 שקלים, לאחר עשר שנים נצליח לחסוך את כל הסכום שנצטרך לשיפוץ בתוספת ריבית או תשואה בהתאם למסלול שחסכנו בו. גם במצב הנוכחי, כשהריביות על פיקדונות נמוכות מאוד, זה עדיין יהיה עדיף מאשר הלוואה בריבית גבוהה משמעותית.

את הגישה הזו ניתן להרחיב לכל מיני פרויקטים שרוצים לעשות בבית: חסכון לצורך שיפוץ אחר, חיסכון לנסיעה לחו"ל, חיסכון לבר/בת מצווה ולמעשה לכל אחת מהמטרות שאנו רוצים להגשים בחיים, בדיוק כפי שאנו חוסכים לעתיד ילדינו. כך נוכל לנהל את ההוצאות שלנו בצורה מושכלת.

בהצלחה!

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:שדה חובה*