>, מאמרים, עולם הנדל"ן>עולם הנדל"ן לאחר הברקזיט בבריטניה

עולם הנדל"ן לאחר הברקזיט בבריטניה

בחודשים שלאחר הברקזיט, הושפע שוק הדיור מאינפלציה צרכנית ונראה היה שהמשקיעים החלו לנקוט במשנה זהירות בהוצאות הכספיות שלהם. למרות זאת, למשקיעי הנדל"ן יש מספר סיבות לאופטימיות זהירה לגבי העתיד. סקירה קצרה על החיים שאחרי הברקזיט

טל אורלי, מנכ"ל קוגרס לונדון

בזמן שתרזה מיי, ראש ממשלת בריטניה, מתחילה בתהליך היציאה מהאיחוד האירופי עם הפעלת סעיף 50 (הדרוש כדי להתחיל את תהליך היציאה מהאיחוד), משקיעי הנדל"ן מחפשים בהירות בנוגע להשפעותיו של הברקזיט על השקעותיהם.

בחודשים שלאחר החלטת בריטניה על יציאה מהאיחוד האירופי, הושפע שוק הדיור מאינפלציה צרכנית, ירידת ערך הליש"ט ועלייה במס הבולים (מס על ביול מסמכים שונים המפורטים בחוק כגון: התחייבות, הסכמים וחוזים, אגרות חוב ערבויות, שטרות, שטרי נאמנות, הסכמי ביטוח, דו"ח על הקצאת מניות וכו') נראה היה שמשקיעים ורוכשים בתחום הנדל"ן החלו לנקוט במשנה זהירות בהוצאות הכספיות שלהם.

עולם הנדלן לאחר הברקזיט בבריטניה

אופיו חסר התקדים של הברקזיט מקשה על חיזוי העתיד בוודאות, אבל ניתן להגיד ששוק נדל"ן משגשג תלוי בעיקר בכלכלה בריאה. אם תהליך המשא ומתן על היציאה מהאיחוד יתקדם באופן חלק, השוק צפוי להישאר יציב ומחירי הדיור אף עשויים לעלות בקצב מהיר מהצפוי. עם זאת, במידה ותהליך יציאתה של בריטניה יהיה כרוך ברשת מסובכת ומורכבת של הסכמים ועסקאות ארוכות שנים מול האיחוד ויתגלה כבעייתי וממושך, מחירי הדיור עלולים לעמוד במקום.

מדד הליפקס העדכני (מדד המחירים של בריטניה) מראה גידול של 5.1% עד חודש פברואר השנה, הנמוך ביותר מאז יולי 2013. למרות שנתון זה מצביע על האטה בקצב הצמיחה, מחירי הנדל"ן ממשיכים לעלות. עלייה מתמשכת זו במחירי הדיור לא רק מקשה על אנשים להצטרף לעולם הנדל"ן, אלא גם מקשה על משקיעים לדעת היכן בדיוק להשקיע את כספם.
למרות זאת, למשקיעי נדל"ן יש עדיין מספר סיבות לאופטימיות זהירה לגבי העתיד, בהתחשב בהתאוששות המהירה של השוק מאז המשאל. אחד הגורמים לכך הם המשקיעים הזרים, אשר מנצלים את תנודתיות הליש"ט, התחדשות ההתעניינות בערים אזוריות והמשך ההשקעות בבריטניה שמהווה מוקד עסקים עולמי.

הזדמנויות למשקיעי חוץ

שווי המטבע של הממלכה המאוחדת נמצא בערכו הנמוך ביותר מאז שנת 2007, זאת לאחר ירידה של 18% לעומת הדולר ו- 12% לעומת היורו. השפל אליו הגיע הליש"ט לאחר ההצבעה בעד הברקזיט הביא לגל התעניינות מצד קונים מחו"ל בשוק הנדל"ן של לונדון.

דו"ח העושר של Beauchamp Estates (סוכנות לנדל"ן מסחרי בלונדון) לשנת 2017 מראה כי מספר הרוכשים במטבע אמריקאי, תושבי אמריקה והמזרח התיכון, אשר צפויים להוציא בין 2 ל-6 מיליון ליש"ט על נדל"ן לונדוני, בשכונות כגון קנסינגטון וצ'לסי, נמצא במגמת עלייה מהירה. משמעות הירידה בליש"ט היא שהמחיר הממוצע של בית במייפייר ירד בערך ב-10.6%.

העלייה בביקוש מצד קונים ומשקיעים מחו"ל מחזקת את ההכרה ששוק הנדל"ן בלונדון ימשיך להיות יציב ובטוח במהלך השנים הקרובות. העלייה בהשקעות חוץ לא רק שתפצה על העדר ביקוש מקומי, אלא גם תסייע לעגן צמיחה מתמשכת בשוק הנדל"ן הלאומי.

נקודות חמות אזוריות

עם עליית המחירים בשוק הנדל"ן הלונדוני, משקיעים התחילו לחפש שווקים אטרקטיביים במקומות אחרים אשר יוכלו להניב תשואה גבוהה יותר. הדבר יצר נקודות השקעה חמות ברחבי הממלכה דוגמת רידינג (עיר באנגליה הממוקמת בהצטלבות נהרות התמזה והקנט, ובמרחק 64 ק"מ מהעיר לונדון) ומנצ'סטר הידועה.

ברידינג יש תשתיות יוצאות דופן אשר הופכות את רכישות הנדל"ן באזור לאטרקטיביות במיוחד. ניתן להגיע ברכבת לתחנת פדינגטון תוך חצי שעה בלבד, נתון שהופך אותה ליעד פופולרי לקונים אשר לא יכולים להרשות לעצמם לקנות נדל"ן בלונדון. כתוצאה מכך, רידינג חוותה את אחת מעליות המחירים החדות ביותר, שבמסגרתה המחיר הממוצע עלה ב-18.5% במהלך השנה האחרונה.

לאחר הבטחתה של תרזה מיי להזרים 556 מיליון ליש"ט לצפון, גם מנצ'סטר חוותה עלייה בביקוש מצד משקיעי הנדל"ן. הבטחה זו שמה את מנצ'סטר במרכז תשומת הלב, מה שהביא לתוצאות חיוביות בשוק הנדל"ן שלה. בו זמנית, היצע הנדל"ן במנצ'סטר נמוך ולא ניתן לממש את הביקוש העולה, מה שדוחף כתוצאה מכך את המחירים כלפי מעלה. על פי הומטרק (חברת מחקר באנגליה), מנצ'סטר חוותה עליית מחירי דיור בשיעור רב שנתי בסביבות ה-8.3% שעולה ב-1.9% על שיעור העלייה של לונדון. ההבטחה מצד ראש הממשלה והעדר היצע דיור הופכות את מנצ'סטר לנקודה חמה ומרכזית למשקיעים אשר מחפשים להרחיב את תיק הנדל"ן שלהם מחוץ לתחומי לונדון.

חשוב לציין שמחסור בדיור הוא בעיה הקיימת בכל רחבי בריטניה. המחסור בבתים, לצד שערי הלוואות זולים במיוחד מצביע על כך שנמשיך לראות את מחירי הבתים עולים, זאת בניגוד לתחזיות מצד הספקנים.

התעניינות גוברת מצד משקיעים בערים ברחבי בריטניה עוזרת לצייר תמונה אופטימית יותר לגבי שוק הנדל"ן שלאחר הברקזיט. משקיעי נדל"ן מחפשים הזדמנויות מחוץ ללונדון אשר יניבו להם תשואות גבוהות יותר ומס בולים נמוך יותר.

בריטניה היא מוקד עסקים בינלאומי

למרות שההצבעה על יציאה מהאיחוד והמשא ומתן שבא בעקבותיה עשויים לצנן את ההתלהבות בטווח הקצר, בריטניה עדיין מהווה יעד השקעות פופולרי והיא אחת משלושת המדינות המבוקשות ביותר להשקעה (אחרי ארה"ב וסין).

חברות בינלאומיות דוגמת דייסון ואפל שמו את מבטחן בבריטניה עם הרחבת הפעילות שלהן בתחומה. מהלכים מהסוג הזה מסמנים שהחשש הגובר מהעברת משרות לערים אירופאיות אחרות בעקבות הברקזיט היה מוגזם. יוזמות עסקיות מהסוג הזה יגבירו את מספר האזורים הפוטנציאלים להשקעה אשר ימשכו אליהם משקיעי חוץ ופנים בעתיד.

העלייה במספר החברות המשקיעות בבריטניה מצביעה על חוזקה המתמשך של הכלכלה. אישור מחדש של מעמדה של בריטניה בתור אומה מובילה בעולם העסקים פירושו ביטחון עבור משקיעים שהנכסים שלהם, בין אם בלונדון ובין אם באזורים אחרים במדינה, יהיו מקור יציב ומניב לתשואות לשנים הבאות.

מעבר לברקזיט

כלל הנראה השנתיים הקרובות יהיו כרוכות במשא ומתן על יציאה מהאיחוד ולכן עשויות להיות מאופיינות בחוסר וודאות מסוימת ומעט תנודתיות בשווקים. שוק הנדל"ן לא חסין מטלטלות אלו, ולמרות זאת, המשקיעים יכולים למצוא ביטחון ביסודות הכלכליים האיתנים של השוק אשר עד כה ביסס את כוחו על משקיעים אשר חושבים קדימה ורואים בברקזיט הזדמנות להשקיע בשוק אשר באופן טבעי היה האיתן ביותר במדינה.

למשקיעי הנדל"ן יש סיבות טובות לאופטימיות לגבי העתיד בהתחשב בהתאוששות המהירה של השוק מאז יום המשאל, התחדשות ההתעניינות בערים האזוריות והמשך ההשקעות בלונדון ובברטיניה בכלל שמהווה מוקד עסקים עולמי.

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:אני מאשר/ת קבלת חומר שיווקי ומידע בנוגע להשקעות בדוא''ל
שדה חובה*
הגשמה 2019-09-22T15:15:57+00:00
$.fn.wpcf7OnloadRefill=function(){};