"הדרך הארוכה להגשמה עוברת ברשות הנמלים, בכפר השעשועים ובתאגידי מים"

רו"ח הדסה רוזנברג, סמנכ"לית הכספים של הגשמה ושותפה בחברה, מסבירה על הדרך הנכונה להגיע לתפקידים ניהוליים וכן על העבודה החשובה במחלקתה: "אנו מטפלים בכספי המשקיעים במספר רב של בקרות, וזאת מתוך מחשבה להגן על כל משקיע ועל כספו"

צוות מומחי הגשמה עמל יום וליל על מציאת עסקאות איכותיות למשקיעי החברה, על בדיקתן לפני הכניסה לעסקה ועל בקרה עליהן לאחריה. מי שאמונה בתהליך זה על השלב החשוב ולעיתים השקט מאחורי הקלעים של ההשקעה היא סמנכ"לית הכספים של החברה, ששותפה בה מהיווסדה, רו"ח הדסה רוזנברג. רו"ח רוזנברג אמונה על כל התהליכים הכספיים בחברה, מרגע השקעת הכסף מצד המשקיע ועד לקבלת החזר ההשקעה והתשואה.

הכירו את המומחה:
רואת חשבון, יו”ר דירקטוריון ארזים השקעות ודירקטורית בחברות ציבוריות ובתאגידי מים. בעלת ניסיון רב בתחומי מיסוי מקומי ובינלאומי, דו”חות כספיים, חוות דעת וחוזים בהיבטים של חשבונאות ומיסוי, בחינת השקעות והערכת חברות. בעבר כיהנה כדירקטורית בחברות ממשלתיות, ברשות הנמלים ובוועדת העזבונות במשרד המשפטים. בתפקידה האחרון כיהנה כחשבת קבוצת "בי ריבוע כחול" ולפני כן כשותפה במשרד רואי חשבון.

אנא ספרי על עצמך.
"עבדתי במשרדי רואי חשבון ויועצי מס משנת 76' עד 2007. מ-2007 עד 2010 הייתי חשבת של קבוצת 'בי קמעונאות', שריכזה תחתיה את כפר השעשועים וחברות נוספות כמו הכל בדולר וורדינון. באפריל 2010 הייתי שותפה להקמתה של קרן הגשמה, חזונו של המייסד אבי כץ. זה העיסוק העיקרי שלי כיום, לצד כהונה כדירקטורית כ-18 שנים בחברות ציבוריות כמו גם בוועדת העזבונות".

אישה מהמגזר החרדי שמכהנת בתפקידים בכירים היא עדיין מקרה חריג?
"יש לא מעט נשים חרדיות בתפקידים שונים במשרדי רואי חשבון, כולל שותפות ויזמיות. נכון אמנם שלתפקידי הניהול הללו מגיעות פחות נשים. הסיבות הן בדרך כלל טכניות, שכן בשנים שהן בוחרות להקדיש למשפחה הן מאחרות את הרכבת".

אז איך שילבת?
"אחרי שהילדים שלי היו קצת יותר גדולים יצאתי לקורס הדירקטוריות וזה היה קורס לנשים מנהלות בתעשייה. הנשים בקורס היו ממקצועות חופשיים ומנהלות בפועל. הייתי הדתייה היחידה שם, אבל באופי שלי אני אדם שרואה את העולם ואת האפשרות לעשות דברים במדרגות. בפעימות קטנות אפשר לעבור ולהתקדם. זה עניין של אופי. לא חששתי למצוא עולם חדש, רציתי לשלב את הידע שלי בראיית חשבון והיתה לי נגישות לעסקאות מסוגים שונים. חשבתי שיש לי כלים שרלבנטיים לניהול, מה גם שמבחינתי מיציתי את השירות בצד שרק נותן הנחיות מקצועיות מה לעשות. היה לי חשק להיות בצד שמקבל החלטות. אני רואת החשבון של אבי כץ (נשיא ומייסד הגשמה) למעלה מ-20 שנה. ב-2007 יצאתי לראשונה לעולם העסקים, ולאחר מכן הגעתי לכאן. לרוב התפקידים נקראתי, ולא 'נאלצתי' לדחוף את עצמי. למעשה הבעיה במיעוט נשים מנהלות אינה קושי של נשים חרדיות, אלא של נשים בכלל".

מה מחלקת הכספים עושה עבור משקיעי הגשמה?
"אנו נפגשים עם כספי המשקיע פעם אחת בזמן ההשקעה, ואז זה כולל את ארגון כל הכספים עד להעברה שלהם ליעדם, ליזם. הפעם השנייה היא בטיפול בכל הכספים שחוזרים מההשקעות. כשהכספים חוזרים מההשקעות יש בדיקות שקשורות למיסוי ובדיקות נוספות. אנו פוגשים את המשקיעים גם בתשלום של עמלות ייזום בסכומים משמעותיים ביותר בכל חודש. מדובר בעמלות שמקבל משקיע שהמליץ על חבר לאחר שהחבר השקיע".

מה הכלים הפיננסיים שמגנים על המשקיע?
"הכספים של המשקיע נמצאים אצלנו לטווח קצר בין מועד הגיוס למועד ההשקעה. מדובר בפרק זמן של עד כחודש. הכספים שמורים במטבע ההשקעה כך שלא אמור להיות נזק ביחס ליום ההשקעה. לאחר מכן הכספים לא אצלנו אלא אצל היזם. קיימות הגנות חוזיות שתקפות ברמה המשפטית. הכספים מגויסים בחשבונות נפרדים לכל השקעה, והם צבועים ומיועדים להשקעה ספציפית. גם הכספים שחוזרים מהשקעות מנוהלים בחשבונות נפרדים לכל השקעה כך שניתן לשמור עליהם באדיקות וכך להגן על האינטרס של המשקיע הבודד".

הגשמה משקיעה בכל העולם. איזה בדיקות מס נעשות בהיבט זה?
"אנחנו בודקים את מבני ההשקעה המקובלים במדינות שונות הן מבחינה משפטית והן מבחינת מיסוי על מנת שיתאימו לתושבי ישראל. המשתנים שמשפיעים הם שיעורי המיסוי המקומיים, שיעור המס במקור, חוקי מס מקומיים ואמנות בין מדינות. לצד זה ישנו ההיבט של הזרימה הנכונה של הכספים. יש מדינות שאם משקיעים בהן ישירות צריך לדווח באותו מקום, ולעיתים ניתן להשקיע דרך תאגיד ביניים. אנחנו משתדלים להשקיע במבנים פשוטים שאין בהם סיכוני מס".

איך היית מרגיעה משקיע שחושש להשקיע?
"ראשית, המשקיעים הם הבעלים של ההשקעה. זו בעצם דרך ההשקעה כאן – הגשמה היא לא גוף שמגייס כסף מהציבור ומשקיע אותו על דעתו בקופה או בקרן – החברה מחברת בין ההשקעה למשקיע ללא גורם ביניים. היא מפחיתה את התלות בנציג. המשקיע מחזיק ישירות בהשקעה שלו. הנושא השני הוא האיכות של הצוות, צוות גדול שמורכב מאנשי מקצוע מכל התחומים. התהליכים הפנימיים שהצוות מקפיד עליהם, של בקרה פנימית ושל הפרדת תפקידים בין בעלי תפקידים בכל שלב של ניהול הכסף, חשובים למדי. אנו מפרידים בביצוע של פעולה מורכבת לכמה אנשים. הניסיון שלנו במשך שש שנים, ללא הטלת רבב בתקשורת ובשום מדיה, הוא כשלעצמו מוכיח את ההתנהלות שלנו. מדובר בגוף שהשקיעו בו אלפי אנשים ממקומות שונים ומרבדים שונים".

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:שדה חובה*