>, עולם הנדל"ן, דצמבר 2016>נפרדים מ-2016: עולם הנדל"ן מסכם שנה סוערת במיוחד

נפרדים מ-2016: עולם הנדל"ן מסכם שנה סוערת במיוחד

ענף הנדל"ן ראה השנה כמעט הכול – החל מהיוזמות של כחלון, דרך הקריסה של ענבל אור ועד לפינוי עמונה. רגע לפני ששנת 2017 נכנסת, הנה כמה מרגעי הנדל"ן הבולטים בשנה החולפת

נפרדים מ-2016: עולם הנדלן מסכם שנה סוערת במיוחד

מאת: עידו הנדל

היוזמות של כחלון, הקריסה של ענבל אור, הריסת המזרקה המיתולוגית ופינוי עמונה – ענף הנדל"ן חווה וראה השנה כמעט הכול. מיזמים חדשים לצד פשיטות רגל, חוקים שנויים במחלוקת וסוגיות מס – רגע לפני ששנת 2017 נכנסת, הנה כמה מרגעי הנדל"ן הבולטים בשנה החולפת.

כחלון והמעבר לבנייה זרה

בחודש מרץ עלה השר משה כחלון לכותרות, והפעם בעקבות הצהרתו כי הוא מתכוון להביא לישראל שש חברות בנייה זרות ולאפשר להן להעסיק 6,000 פועלי בניין זרים. דבריו של השר כחלון עוררו סערה והולידו התנגדות עזה, וגורמים באיגוד לשכות המסחר אף הודיעו כי יפנו בעניין לבג"ץ.

ואכן, בחודש אוגוסט – לאחר שהתקבלה החלטת ממשלה לפרסם 'קול קורא' להבאת חברות בנייה זרות לישראל – הוגשו מספר עתירות, אך בג"ץ דחה את כולן על הסף. לדברי השופטים, ההחלטה להגדיל את התפוקה בענף הנדל"ן היא מידתית ואינה פוגעת בזכויותיהם של עובדים זרים הנמצאים בישראל.

מחיר למשתכן – גם למשפרי דיור

לאחר שבשנת 2015 השיקה הממשלה את תכנית 'מחיר למשתכן', פרסם משרד האוצר כי גם בעלי דירה יוכלו לקנות דירה בפרויקטים המשתתפים בתכנית – ללא צורך בהגרלה. מדובר בבשורה משמחת במיוחד למאות אלפי בעלי דירות המעוניינים להשתדרג, ואין ספק שזו אבן דרך משמעותית בתהליך שעובר שוק הדיור בהובלתו של השר כחלון.

עם זאת ראוי לציין כי לא הכול נוצץ: לצד התפתחותה של התכנית נשמעות עליה גם לא מעט ביקורות והסתייגויות. כך למשל ראש עיריית ראש העין הודיע כי התכנית עשויה לפגוע בעיר, שכן קליטה של זוגות צעירים עם ילדים מעמיסה על התשתיות הנוכחיות. ללא סיוע ממשלתי, לדבריו, תסבול העיר מההשלכות הכלכליות של המהלך. בנוסף, פנתה גם קק"ל למדינה והודיעה כי נפגעה מהתכנית, שכן שווי הקרקעות שברשותה ירד בעקבות ההנחות – ועל כן ביקשה לקזז חלק מהחוב שלה כלפי המדינה בגובה ההפסד שספגה בעקבות התכנית.

מכבה את האור

בקטגוריית 'הכבשה השחורה' של ענף הנדל"ן לשנת 2016 זוכה ענבל אור, עד לאחרונה מטאור נדל"ני ויזמית נערצת, והחל משנה זו הפכה לאחת הדמויות השנויות במחלוקת בישראל.

ענבל אור הונתה לכאורה את לקוחותיה ועשתה שימוש לא כשר בכספים שהועברו אליה, וגרמה לרבים לאבד את הכסף שחסכו שקל לשקל.

הפרשה, שהחלה בחקירה של רשות המסים, עדיין רחוקה מסיום – אך כבר עתה ניתן לומר כי הנזק שגרמה ללקוחותיה ולגורמים בענף הנדל"ן הוא עצום.

גם המדינה תשלם ארנונה

בחודש נובמבר הגיע שר האוצר משה כחלון לפשרה עם שר הפנים אריה דרעי: המדינה לא תיהנה מפטור מארנונה על מבנים ממשלתיים שהיא מחזיקה, למעט באזורי יהודה ושומרון. המשמעות: הכנסות פוטנציאליות נוספות של כמיליארד ₪ לקופת המדינה.

נפרדים מעמונה

גבעה ועליה 40 בתים, כולם נבנו ללא היתרי בנייה ומסמכי רכישה מסודרים, עמדה בחודשים האחרונים בלב סערה ציבורית. המאחז הוקם ב-1997 על קרקעות פרטיות, וכעשור מאוחר יותר פנו בעלי הקרקעות בבקשה לפנות את המאחז. הנושא הגיע לבג"ץ, ולאחר גלגולים רבים פסקו השופטים כי המאחז יפונה עד 25 בדצמבר.

התסבוכת הנדל"נית, אשר הפכה מטבע הדברים לפיאסקו פוליטי, התקרבה מעט לפתרון לאחר שתושבי היישוב הסכימו למתווה שהוצע להם, ולפיו (בין השאר) 24 מהמשפחות יעברו לחלקה סמוכה, והממשלה תעביר סכום של 40 מיליון ש"ח למועצה האזורית.

דירה שלישית – כבר לא כל כך משתלם…

החוק למיסוי דירה שלישית, או בשמו הרשמי "מס ריבוי דירות", אושר על ידי ועדת הכספים בחודש דצמבר, והוא צפוי לקבל את אישור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית ולהיכנס לתוקפו בתחילת 2017.

החוק, אשר קובע כי על בעלי דירה שלישית יוטל מס, הוא יוזמה של שר האוצר משה כחלון, והוא מהמהלכים הנדל"ניים היותר שנויים במחלוקת. רשות המסים טענה לא פעם כי תתקשה להתמודד עם אכיפתו, בעלי דירות הודיעו כי הפגיעה בהם תוביל לעליית מחירי השכירות, חה"כ משה גפני טען כי זה יפגע דווקא במעמד הביניים – אך החוק כאמור בדרך לאישור, ושר האוצר יכול, כך נראה, לרשום לזכותו הישג נוסף.

לשכור דירה, לא מלונה

השנה מסתיימת בבשורה חיובית לכשני מיליון תושבים: הממשלה אישרה בקריאה ראשונה את חוק שכירות הוגנת. מדובר בתחילתה של לא פחות ממהפכה, שאת המשמעות שלה מבין רק מי שגר אי-פעם בדירה שכורה, בעיקר באזור ת"א.

ההצעה, בין השאר, קובעת תנאים המגדירים מהו נכס ראוי למגורים, מסדירה את היחסים בין השוכר למשכיר ומתייחסת לתיקון פגמים, לסיום ההתקשרות ועוד.

האם החוק ייאכף וקהל השוכרים, רבים מהם צעירים וסטודנטים, ייהנו מהשינוי? ימים יגידו.

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:אני מאשר/ת קבלת חומר שיווקי ומידע בנוגע להשקעות בדוא''ל
שדה חובה*
הגשמה 2019-09-23T14:21:27+00:00
$.fn.wpcf7OnloadRefill=function(){};