איפה המשקיעים הגדולים שמו את הכסף לאורך שנות ההיסטוריה?

כמו בכל תחום גם עולם ההשקעות מספק לנו דילמות יומיומיות על היכן כדאי להשקיע את כספנו, ולעיתים קל לטבוע בים המידע. מדריך למשקיע המתחיל: כך תשקיע בזירות כלכליות יציבות

שנים טובות עברו על עולם הפיננסים מאז שנת 2008 הידועה לשמצה. מחירי הנדל”ן עלו בהתמדה כמו גם מחירי המניות בבורסות ברחבי העולם. מחירי הנפט ירדו ושימשו כדלק לתעשיות שלמות להתפתח ולצמוח מחד, ומאידך מוצרים ושירותים לצרכני הקצה הוזלו משמעותית ובכך הפנו עוד מההכנסה הפנויה שלנו לצריכה, החל מהמחצית השנייה של שנת 2014, כשמחיר הנפט היה סביב 110$ לחבית, ירידת מחיר של 65% במחיר הנפט, מתואמת עם עליה של 20%-25% במדדי מוצרי הצריכה בבורסה האמריקאית (XLP,XLY). חברות מוצרי צריכה קלאסיות כגון נייק וקוקה קולה נסקו באחוזים דו ספרתיים במשך הזמן הזה.

ההשפעה על כיסו של הצרכן היא מיידית. אך כידוע חגיגות לא נמשכות לנצח, קל וחומר בעולם הפיננסי. וכמו בכל עולם, גם פה יש “בונקרים” שנועדו להיות מקום מבטחם של המשקיעים בעת צרה – כמעט לאורך כל ההיסטוריה. בהתבוננות נכונה על תזוזת הכספים בין תעשיות הנדל”ן, הסחורות (בעיקר זהב) ושווקי ההון אפשר ללמוד רבות אודות מיקומם של חופי המבטחים של המשקיעים הגדולים בעולם. מצד שני, בבדיקה שכזו ניתן גם להבין היכן עוד נמצא פוטנציאל צמיחה.

למשברים כלכליים יש נטייה להתחיל בשוקי ההון, היכן שכסף נוצר כפונקציה של מחיר מניה של חברה מסוימת. ככל שמחיר המנייה עולה, נוצר המון כסף, אבל (וזה אבל גדול) רק במחשב. כאשר השווקים מתמחרים את החברות במחירים גבוהים מידי ומתחילה פאניקה בציבור אנחנו יכולים לצפות להתפוצצות הבועה ומחיקת שווי נכסים. אחרי הכל, מניה, חוזה עתידי, אופציה וכל נגזר אחר הם בגדר פיקציה. סחורה שסוחרים מתוחכמים המציאו והיא קיבלה ערך מתוקף השימוש בה. כאשר חברה חווה משבר ונמחקת מהעולם כך גם כל מכשיר פיננסי שעוקב אחרי המניה שלה כנכס בסיס.

התוצאה היא כספים רבים שמתאדים מהעולם כיוון שאינם מגובים בשום דבר ממשי. כך למשל בחודש אוגוסט 2015 מוערך כי נעלמו מהעולם 5 טריליון דולר(!) בימים בודדים של תיקון בשווקים, אפילו לא משבר. אגב, מדד הS&P-500, המייצג את 500 החברות הגדולות בבורסה האמריקאית נמצא באותה רמת מחירים מדצמבר 2014. עובדה חשובה? אתם תגידו.

ישנן שתי זירות כלכליות בולטות בהן לא תראו את התופעה הזו: זהב ונדל”ן. מדוע? התשובה היא פשוטה ובגדר שחור או לבן. כי הם פשוט קיימים. זהב מאז ומעולם היה ויהיה מקום מבטחם של משקיעים גדולים ומדינות בזמנים סוערים (סין וארה”ב אוגרות זהב כבר תקופה ארוכה). תמיד יהיה לזהב ביקוש כי הוא פשוט לא יכול להיעלם וכי יש לו סוף (אי אפשר להדפיס זהב). ניתן לראות שמחזורי המסחר בחוזים העתידיים על הזהב הכפילו ושילשו את עצמם בחודשים האחרונים. כמו כן, היחס “דאו ג’ונס/זהב” התחיל לרדת מאז נובמבר 2015, כלומר יותר מהכסף הגדול והחכם בעולם עוזב את מגרש המשחקים המסוכן שנקרא שוק ההון ועובר לחוף מבטחים.

יחס “דאו ג’ונס/זהב”. בירידה קלה לאחרונה

על מחירי הנדל”ן כבר דיברו רבות ואמרו הכל. כמו בארצנו הקטנה גם בעולם מורגשת המגמה שבה על אף על מאמצי הממשלות מחירי הנדל”ן ממשיכים לנסוק מעלה. שוב הסיבה היא פשוטה להפליא. זה נכון שבוול סטריט אפשר לעשות “קופה” מהירה, אך העובדה שכספים רבים זורמים החוצה משוק ההון הופכת אותו לתנודתי יותר ולכן מסוכן הרבה יותר לאותם משקיעים מתחילים שמתלבטים בין שוק ההון לנדל”ן. אותם משקיעים מתחילים הופכים בעל כורחם לקורבן למשקיעים עתירי הון (אותם משקי בית יכוונו את השקעתם הבאה לנדל”ן, לרוב דרך חברות כמו הגשמה) שמכירים את הלך הרוח של המתחילים ומנצלים אותו למקסום רווחים.

מצד שני, כספים אלו דוחפים את מחירי הנדל”ן. משקיעים מוסדיים רבים משקיעים את יתרות המזומנים העצומות בנכסים אשר יניבו להם תשואה סולידית אך בטוחה יחסית על השקעתם. אלו הם המשקיעים המוסדיים שיזמים מוכרים להם את הנכסים אותם הם משביחים. נכס רב-משפחתי (MultiFamily), למשל, אשר מניב באופן שוטף 8-14% Cash-on Cash, מהווה פוטנציאל ערך רב בפורטפוליו גופי השקעה גדולים. יש עוד אינספור דוגמאות.

אינדקס מחירי דיור. בתכלת: ישראל, בכחול: ארה”ב. בירוק: בריטניה. בנוספים: קנדה וגרמניה

נקודה נוספת היא הבנקים. באתר הבנק הפדרלי של ארה”ב אפשר לראות נתונים על היקפי המשכנתאות ההולכים וגדלים בכל סוגי הנכסים. שיעורי הריבית הנמוכים בעולם יצרו כסף שלמראית עין הוא זול ולכן משפחות דואגות למנף את עצמן, וגופים מוסדיים גם כן. המשמעות היא שהבנקים מושקעים באופן ישיר בנדל”ן. שווי נכסי הנדל”ן הנ”ל משתקף במאזני הבנקים, ואם דוחות הבנקים הגדולים יתחילו להראות חולשה, כולנו בצרה צרורה. יש אינטרס לשמור על מחירי הנדל”ן בעליה.

ודבר אחרון והפשוט מכל, מספר האנשים החיים בכפר הגלובלי שלנו גדל ללא הפסקה, תוחלת החיים עולה בהתמדה כמו גם הגיל הממוצע, החציוני וכו’. האם קורת גג היא מוצר שצפוי שהביקוש עבורו ידעך? כנראה שלא. האם פייסבוק? אין לדעת. וזה בדיוק ההבדל בין נדל”ן לשוק ההון.

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:שדה חובה*