השלמת הון ליזמים, כן או לא? להיכנס לנעלי היזם?

השתחררה לכם קרן השתלמות או קופת חיסכון והחלטתם לנצל את ההזדמנות כדי להשקיע. לפני שאתם בוחרים להשקיע בנדל”ן במסלול השלמת הון, מה זה בכלל אומר?

גלינה קפלן, מנהלת פיתוח עסקי

נכנסים לנעלי היזם

כשיזם מעוניין להיכנס לפרויקט נדל”ני חדש, מקורות המימון שלו תלויים בהיקף הפרויקט ובהיקף ההון העצמי שלו. בפרויקטים גדולים, או כשליזם יש מספר פרויקטים במקביל, הוא יזדקק להביא הון עצמי ומימון בנקאי. לעתים קרובות הוא גם יזדקק לסיוע בהשלמת ההון העצמי הדרוש לו לפיתוח הפרויקט. כאן הגשמה נכנסת לתמונה – ומסייעת ליזם להשלים את ההון העצמי החסר לו. הגשמה מחברת בין משקיעים פרטיים ליזמים, ולמעשה המשקיעים הופכים לשותפים בפרויקט ביחד עם היזם: משלימים את ההון העצמי החסר, משתתפים עם היזם בפרויקט ונהנים מהרווח היזמי המתקבל בסיומו ולעתים גם מתקבולים שוטפים במהלכו (במקרים שבהם במהלך הפרויקט יש גם הכנסות משכירות).

האם זה משתלם?

כדי לענות על כך יש לבחון כמה היבטים. המונח ‘השלמת הון ליזמים’ מקפל בתוכו תהליך מהותי הרבה יותר – תהליך שבו המשקיעים הופכים לשותפים לכל דבר בפרויקט – ולכך יש כמה השלכות.

המשקיעים, כאמור, הם שותפים מלאים בפרויקט. המשמעות היא שאי-עמידה בלוחות הזמנים ממגוון רחב של סיבות (עיכוב בקבלת ההיתר, חריגה מהתקציב המאושר, פגעי מזג האוויר ועוד) משפיעה באופן ישיר על המשקיעים ועלולה להוריד את רווחיות הפרויקט.

מנגד, שותפות עם היזם מביאה עמה לא מעט הזדמנויות. כך, למשל, נהנים משקיעי הגשמה – שהשלימו כזכור את ההון שהיה חסר ליזם – מהרווח היזמי הצפוי לו, ונפתחת בפניהם האפשרות לקבל תשואה גבוהה יחסית, בעיקר בהשוואה לאפיקי השקעה אחרים.

בנוסף, מכיוון שהמשקיעים והיזמים נמצאים ‘באותה סירה’, ויש להם אינטרס משותף (להיות שותפים בכמה שיותר פרויקטים רווחיים), היזמים מהווים מקור מידע בזמן אמת על מיזמים חדשים או על מיזמים בהתהוות – והודות לכך מקבלים המשקיעים דריסת רגל בזירה עסקית שהייתה עד כה מחוץ להישג ידם וזוכים להזדמנות לקבל תשואות גבוהות, כפי שניתן לראות באקזיטים שהיו עד כה.

משתלם, בתנאי ש…

חשוב לציין כי השקעה במסלול של השלמת הון ליזמים היא השקעה ריאלית, ועל כן אינה מקנה 100% ביטחון – ממש כמו כל אפיק השקעה אחר. עם זאת, את הסיכונים הכרוכים במסלול זה ניתן לצמצם על ידי בחירה בדרך של השקעה באמצעות חברה להשקעות. בדרך זו אתם משיגים, מצד אחד, כרטיס כניסה לעולם יזמות הנדל”ן – ונהנים, מצד שני, מביטחון ומידיעה שיש גוף יציב וחזק שמלווה אתכם ומעמיד עבורכם צוות מיומן ומקצועי הדואג לאינטרסים שלכם כמשקיעים.

יתרון נוסף בחברה להשקעות נדל”ן בא לידי ביטוי לאחר סגירת העסקה, כשכל ההון גויס והפרויקט יצא לדרך. במהלך חיי הפרויקט לעיתים משהו עלול להשתבש והתכנית העסקית לא תמיד עומדת במבחן המציאות בשל היעדר מעקב ובקרה – וכאשר יש חברה להשקעות המבצעת את המעקב הקפדני הדרוש, היא יכולה למנוע את השיבושים ככל הניתן וכך להגן על משקיעיה, ובמקרים שבהם לא ניתן למנוע את השיבושים היא יכולה אף לקחת את ניהול הפרויקט לידיה ולהשפיע על המשך הפרויקט. זהו אחד מתפקידיה החשובים ביותר של הגשמה: לפקח על התקדמות הפרויקט, לזהות ולנטר עיכובים בזמן אמת, לוודא שהסטייה לא תפגע בפרויקט וברווחיותו, לתת מענה לכל חריגה או תקלה, ובקיצור: לשמור על המשקיעים ועל כספם בצורה המיטבית.

מדובר אפוא באפיק השקעה משתלם, פופולרי למדי, בטוח יחסית ובעל אפשרות לרווחיות גבוהה. כעת, מה שנותר הוא לתאם פגישה אישית ללא התחייבות!

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:שדה חובה*