>, מאמרים, עולם הנדל"ן>צעיר ואטרקטיבי: הצצה לשוק מגורי הסטודנטים בארה"ב

צעיר ואטרקטיבי: הצצה לשוק מגורי הסטודנטים בארה"ב

במגורי הסטודנטים בארה"ב בסרטים ההוליוודיים נהנים ממסיבות אחווה, מהווי משותף ומהתאהבויות על הדשא. אבל בעולם האמיתי, מסתבר, מגורי הסטודנטים בארה"ב טומנים בחובם פוטנציאל עסקי. הכירו את ענף הנדל"ן המפתיע שלא מפסיק לצמוח ולייצר הכנסות

דמיינו לרגע שאתם סטודנטים באחת מהאוניברסיטאות בארצות הברית. יש לכם הפסקה בין קורסי הצהריים לערב, ואתם מחליטים לנצל אותה למנוחה ולצבירת כוחות. לו הייתם סטודנטים בשנות ה-90, סביר להניח שהמנוחה הזו הייתה כוללת רביצה על דשא מזדמן, שנ"צ על מיטה המצוידת במזרן דק או בהייה סתמית בחלל. אך מכיוון שאנו בעיצומו של המילניום החדש, יש מי שידאג שתיהנו מהרבה יותר מזה.

רעות צור, מנהלת דיגיטל

צעיר ואטרקטיבי: הצצה לשוק מגורי הסטודנטים בארה"ב

קירות טיפוס, חדר כושר מאובזר, בריכה פרטית ובר משקאות הם רק חלק מהפינוקים שתוכלו למצוא במגורי הסטודנטים היוקרתיים המוקמים בשנים האחרונות בארצות הברית. בעקבות הביקוש ההולך וגובר ניתן לראות בנייה מואצת ועקבית של מגורי סטודנטים מסוגים שונים ובכמה רמות דיור, לרבות מעונות סטנדרטיים. מדוע זה קורה, מהן התחזיות בתחום ואיך מרוויחים מכך המשקיעים? קבלו הצצה לשוק הנדל"ן הסטודנטיאלי.

יותר סטודנטים שרוצים יותר

הביקוש הגבוה לנכסי נדל"ן המיועדים לבניית מגורי סטודנטים נובע, בראש ובראשונה, מריבוי הסטודנטים. מדי שנה גדל מספר המועמדים המבקשים לרכוש השכלה גבוהה ביחס לאוכלוסייה הכללית וכשמשווים את נתוני הגידול עם קצב הבנייה של פתרונות דיור ייעודיים, מגלים שהם לא עולים בקנה אחד וכי יש יותר סטודנטים מאשר מבנים זמינים.

מלבד הביקוש, הגדל כאמור בקצב מהיר יותר מההיצע, חל שינוי גם במאפייניו של הסטודנט הממוצע. אם בימים עברו סטודנט העביר תואר שלם בדירה מעופשת עם ריהוט דל, הרי שכיום הוא רוצה יותר מאשר פתרון מגורים בסיסי. הלימודים באוניברסיטה הם מזמן לא רק שילוב יבשושי של סיכומי הרצאות, דגירה למבחנים ורביצה בספרייה, ומגורי הסטודנטים מעניקים לסטודנט הזדמנות לצאת מהקן המשפחתי, לחיות חיים עצמאיים, לגשש אחר עבודה משתלמת וליצור לעצמו חוויה שהיא מעבר ללימודים עצמם.

ראשי אוניברסיטאות רבים הבינו שחוויית המגורים היא פרמטר חשוב לסטודנטים והחלו ליזום מהלכי בנייה בסטנדרטים חדשים. בכך הם מיצבו את עצמם גבוה יותר ממוסדות אחרים להשכלה גבוהה, בתקווה שהמהלך ימשוך יותר סטודנטים וישווה למוסדות שבניהולם אופי יוקרתי יותר. בנוסף, העיריות השונות תחתן נמצאות האוניברסיטאות או המכללות הללו, הבינו שגם הן חייבות לתת מענה לביקוש הגובר למגורי סטודנטים והחלו להתאים את התב"ע (תוכנית בניין עיר) למגורי סטודנטים באיזורים סביב מוסד הלימודים.

שוק יציב ומשתלם

כמו כל קורס אקדמי, גם שוק הנדל"ן הסטודנטיאלי מבוסס על אקסיומות. האקסיומה הראשונה: סטודנטים ימשיכו ללמוד מחוץ לבית. האקסיומה השנייה: סטודנטים יזדקקו לסידורי מגורים בזמן הלימודים.

הנחות היסוד הללו הופכות את שוק הנדל"ן הסטודנטיאלי ליציב ומבוקש במיוחד, שכן הוא פחות מושפע מזמני מיתון או האטה נדל"נית ותלוי יותר באחוזי ההרשמה למוסד הלימודים.

בניגוד לארצנו הקטנטונת בעלת המרחקים הקצרים יחסית, ארצות הברית מאופיינת בשטחים עצומים ובלא מעט שעות נסיעה (או טיסה) לקולג'. עבור הסטודנטים בארצות הברית המגורים בתוך או מחוץ לקמפוס הם לא פחות מהכרח, ועל כן תמיד יהיה להם ביקוש.

כר הזדמנויות למשקיעי נדל"ן

הביקוש ההולך וגובר ופוטנציאל הרווח הגדול מושכים את תשומת לבם של משקיעים רבים. יותר ויותר משקיעים, לרבות משקיעים ישראלים, מזהים את מגמות השנים האחרונות ובשל כך בוחרים להפנות את אפיקי ההשקעה אל מגורי הסטודנטים.

לשם המחשה, בפרק זמן של שנה אחת, בין השנים 2015-2016 נוצר גידול של כשלושה מיליארד דולר בהיקף ההשקעות בנכסי נדל"ן לסטודנטים מצד המשקיעים. שכר הדירה נמצא במגמת צמיחה מתמדת, ומספר הסטודנטים, כאמור, הולך ועולה.

מעבר לעובדה שזהו שוק יציב עם ביקוש תמידי (וגובר), גם העובדה שמדובר במודל שכירות שונה מזה הנהוג בבתים פרטיים מהווה יתרון נוסף עבור המשקיעים. מבני הסטודנטים נועדו לאכלס כמה דיירים בחדר גדול אחד או בדירה משותפת, מה שמעלה את הרווח המתקבל בהשוואה להשכרה סטנדרטית.

לצד צמיחתם של מגורי הסטודנטים המפנקים, עדיין יש ביקוש רב גם לפתרונות דיור זולים יותר עבור סטודנטים מעוטי יכולת או ממעמד הביניים, ולכן המשקיעים השונים מתמקדים גם בשיפוץ מבנים קיימים, שאותם ניתן להשכיר יחסית בזול.

בין אם מדובר בהקמת מבנה חדש מחוץ לקמפוס, בין אם בשיפוץ מבנה קיים ובין אם בהקמת קומפלקס עם דרכי גישה נוחות למוסד הלימודים, נראה שלשוק הנדל"ן הסטודנטיאלי יש עוד הרבה מה לומר בנושא ואת הרווח יקטפו גם הסטודנטים וגם המשקיעים.

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:אני מאשר/ת קבלת חומר שיווקי ומידע בנוגע להשקעות בדוא''ל
שדה חובה*
הגשמה 2019-09-23T09:49:54+00:00
$.fn.wpcf7OnloadRefill=function(){};