>, מאמרים, עולם הנדל"ן>אחת ולתמיד: באיזו עיר בישראל הכי כדאי לגור?

אחת ולתמיד: באיזו עיר בישראל הכי כדאי לגור?

באיזו עיר הכי כדאי לגור? האם להתרחק לפריפריה ולצמצם את עלויות המחייה שלכם, או אולי דווקא לבחור בעיר גדולה וסואנת שבה האפשרויות רבות ומגוונות יותר, אך מחירי הדיור גבוהים יותר? ובכלל, כיצד אנשים מעריכים את העיר שבה הם גרים? סקירה קצרה על הערים בישראל

רעות צור, מנהלת דיגיטל 

כאשר אנשים מחפשים דירה, אחד מהנתונים החשובים ביותר שהם לוקחים בחשבון הוא היישוב שבו יבחרו לגור. ישראל היא אמנם מדינה קטנה, אבל יש בה מגוון רחב של סוגי יישובים – מערים גדולות וסואנות ועד מושבים קטנים ושלווים, מערי פריפריה ועד יישובים קהילתיים.

אחת ולתמיד: באיזו עיר בישראל הכי כדאי לגור?

ההתלבטות היכן לגור היא התלבטות שעולה בכל פעם מחדש, והיא קשה ללא מעט אנשים, שלא בטוחים מה עדיף לבחור. גם בקרב חובבי הערים הבחירה אינה פשוטה: האם לבחור בעיר תל אביב המרכזית והסואנת? אולי ירושלים, המצטיינת באוויר צח? חיפה הנמצאת בין הר לים, או אולי באר שבע, המתפתחת מאד בשנים האחרונות בזכות הסטודנטים שבה והתעשיות שבסביבתה?

לבחירה במקום מגורים יש מן הסתם אין-ספור שיקולים מנחים, אך אם אתם נמצאים בשלבי התלבטות זו חשוב שתדעו כי בשנים האחרונות התפרסמו כמה דירוגים שיכולים לעזור לכם להחליט באיזו עיר להתגורר, אספנו עבורכם כמה מהתוצאות הבולטות:

תל אביב, יא חביבי, תל אביב – מדירוג שנערך על ידי מתכנן הערים אלון גרינברג ושפורסם החודש ב-YNET, עולה כי העיר ללא הפסקה מובילה בדירוג הערים שכדאי לגור בהן. תל אביב מובילה מבחינת הניהול המוניציפלי שלה, אבל לא רק: כפי שעולה מדוח הלמ"ס משנת 2014, תל אביב היא העיר המשכילה ביותר: 39 אחוזים מהסטודנטים המתגוררים בה לומדים לתארים מתקדמים. זאת לעומת אשדוד, שבה נמצא השיעור הנמוך ביותר: 15 אחוזים בלבד.

יוקר המחייה – כן, ניחשתם נכון, תל אביב היא העיר היקרה ביותר, שבה מחיר ממוצע למ"ר עומד על כ-35,000 ₪, ובמקומות המרכזיים אף מגיע ל-50,000 ₪ למ"ר. בירושלים המחיר הממוצע למ"ר עומד על כ-32,000 ₪, ובהרצליה על כ-29,000 ₪. הממוצע הארצי, אגב, הוא כ-15,000 ₪ למ"ר. באופן טבעי, ככל שמתרחקים מהמרכז לכיוון ערי הפריפריה, המחיר הממוצע למ"ר יורד.

כבר לא 'עיר שינה' – ראוי לציין את גבעתיים, שנכון לשנת 2017 מדורגת במקום השני והמכובד. בשנים האחרונות מגיעים אליה יותר ויותר צעירים, ולצד הפיכתה לעיר שוקקת חיים, מקפידה העירייה להשקיע רבות גם בחינוך ובביטחון האישי של התושבים.

בת ים בעשירייה הראשונה – עוד עולה מהדירוגים האחרונים כי בת ים, שכנתה הלא-תמיד-נוצצת של תל אביב, התקדמה מאד בשנים האחרונות. אם בתחילת 2013 התייחס מגזין פורבס לבת ים כעיר שפוטנציאל ההתפתחות שלה גבוה מאד, בזכות מיקומה האטרקטיבי ליד הים וליד תל אביב וכן בשל תנופת הבנייה ופיתוח התשתיות בעיר, הרי שנכון להיום, סוף 2017, היא אף נכנסה לרשימה המכובדת של עשר הערים שכדאי לגור בהן.

לא זזים מכאן! אגב, בשנה שעברה פורסם דוח של הלמ"ס, וממנו עלה כי שיקול מכריע בבחירת עיר המגורים הוא המקום שבו אתם גרים כרגע. זו ככל הנראה הסיבה ש-74 אחוזים מהאנשים הבוגרים (מעל גיל 20) הצהירו כי הם מתכוונים להישאר לגור בעיר שבה הם מתגוררים כעת, והפעם דווקא נתניה הפתיעה עם השיעור הגבוה ביותר של 'מתכוונים להישאר בעיר', 84 אחוזים.

ואיזו עיר היא הירוקה יותר? על תואר העיר הירוקה מתמודדות תל אביב וחולון: בעוד שתל אביב מצטיינת בכמות הפסולת הגבוהה ביותר המועברת ישירות למִחזור על ידי הרשות המקומית, שכנתה חולון מצטיינת בשיעור הגבוה ביותר של מחזור בעזרת מתקני איסוף ייעודים: 10.3 אחוזים מהפסולת. מבחינת ניקיון העיר, ראשון לציון היא העיר הנקייה ביותר, או כך לפחות מרגישים 72 אחוזים מתושביה, המרוצים מהניקיון בעיר. גם חולון מככבת כאן, עם 66 אחוזים מהתושבים.

היכן משתכרים יותר? מהסקר שערך הלמ"ס עלה כי ההכנסה הממוצעת הגבוהה ביותר לתושב היא בתל אביב וברמת גן הינה 11,000 ₪ ברוטו לחודש. מצד שני, שיעור האנשים המרוצים ביותר מהכנסתם (66.4 אחוזים) היה דווקא בירושלים, שבה ההכנסה הממוצעת עומדת על כ-8,500 ₪ לחודש בלבד. בתל אביב וברמת גן רק כ-55 אחוזים מהתושבים היו מרוצים מהכנסתם, מה שעשוי להצביע על כך שיוקר המחייה בערים אלה מכביד יותר ועל כן גם הכנסה גבוהה יותר לא תמיד עוזרת.

בשורה התחתונה, נראה כי ערי המרכז – תל אביב, הרצליה, רמת גן, חולון, בת ים וכיו"ב – הן הפופולריות ביותר ונחשבות בקרב רבים להימור בטוח יחסית מבחינת הפוטנציאל ומבחינת רמת החיים הכללית, וזאת על אף מחירי הדיור הגבוהים ויוקר המחייה.

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:אני מאשר/ת קבלת חומר שיווקי ומידע בנוגע להשקעות בדוא''ל
שדה חובה*
הגשמה 2019-09-23T09:45:18+00:00
$.fn.wpcf7OnloadRefill=function(){};