>, מאמרים, עולם הנדל"ן>שנה לכהונתו: השפעת טראמפ על שוק הנדל"ן האמריקאי

שנה לכהונתו: השפעת טראמפ על שוק הנדל"ן האמריקאי

דונלד טראמפ, הנשיא הכי 'צבעוני', שנוי במחלוקת ובלתי צפוי שידעה ארצות הברית, סוגר שנה בתפקיד. ספרים עוד ייכתבו על השינויים שחולל, על תרומתו לאומה האמריקאית ועל השפעת כהונתו על העולם כולו, אבל עד אז, הנה סקירה קצרה על התמורות שחלו בשוק הנדל"ן בארה"ב במהלך (ובעקבות) כהונתו

רעות צור, מנהלת דיגיטל

מנהיג העולם החופשי, דונלד טראמפ, האיש שאחראי לאחת ממערכות הבחירות המפתיעות ביותר בתולדות ארצות הברית, יסגור בקרוב שנה ראשונה בחדר הסגלגל. לאורך השנה שחלפה מיום השבעתו היינו עדים ללא מעט יוזמות, צפויות ופחות צפויות ויחד אתנו נשאו אנליסטים רבים את עיניהם בדריכות אל מדיניותו כדי לראות אם התחזיות שלהם מתגשמות.

שנה לכהונתו: השפעת טראמפ על שוק הנדלן האמריקאי

עד שהצהיר על כוונתו לרוץ לנשיאות נחשב טראמפ לאיל נדל"ן בלתי מעורער בעל אחוזות פאר יוקרתיות, מגדלים רבי קומות ונכסים נוספים רבים. היה זה אך טבעי שלנוכחותו בבית הלבן תהיה השפעה רחבת היקף על ענף הנדל"ן בארצות הברית ושהוא יוביל לתמורות בתחום.

אז מה השתנה? הנה כמה תהליכים שהתחוללו בשנה החולפת ומשפיעים על שוק הנדל"ן האמריקאי:

הורדת מס החברות

כבר במצע הבחירות שלו הציג טראמפ את כוונתו להוריד את מס החברות בארצות הברית, שהיה מהגבוהים בעולם ועמד על 35%. ואכן, באפריל 2017 הציג ממשל טראמפ את תכנית המיסוי החדשה ובתוכה את הורדת המס מ- 35% ל- 20% בלבד, צעד מרחיק לכת לכל הדעות.

בתחילת חודש דצמבר קיבלה הרפורמה את אישור הסנאט, וככל הנראה היא צפויה לצאת לדרך בשנת 2019, לאחר שמספר סעיפים בה ייושבו והיא תאושר סופית. התכנית נועדה בעיקרה לעודד משקיעים זרים ומקומיים לבסס את עסקיהם בארצות הברית, כמו גם להקל את הנטל המוטל על מעמד הביניים וזאת על ידי קביעת מדרגות מס גמישות והטבות מס על משכנתה.

הורדת שיעור המס היא בשורה משמחת כיס לכל אזרחי ארצות הברית, אך ניתן לומר שהיא שימחה באופן מיוחד את חברות הנדל"ן, המפרישות בדו"חותיהן סכומים עצומים לטובת מס המכונה 'עתודות מס' – תשלום המשולם על ידי החברה במקרה של מכירת נכס שבבעלותה.

באופן טבעי, חברות נדל"ן נדרשות להפריש עתודות מס גבוהות יותר מאלו המופרשות על ידי חברות אחרות, שכן עיקר עיסוקן הוא החזקת נכסים. ברגע שמס החברות ירד, עתודות המס ירדו יחד אתו, החברה תרוויח על הנייר את ההפרש וכתוצאה מכך שווי החברה יעלה. כלומר, אף על פי שחברת הנדל"ן משלמת את המס רק במקרה של מכירת הנכס ושמדובר ברווח המפורט אך ורק בדו"חות שמעבירה החברה ולא במכירה ממשית – הורדת מס החברות תשפיע על הערך הנקי של החברה ותעלה אותו.

המאבק בהגירה

בקמפיין הבחירות שלו הבהיר טראמפ כי הוא מתנגד להגירה בלתי חוקית לארצות הברית, בעיקר של מהגרים מוסלמים ממדינות ערב, אך גם של היספאנים ממקסיקו. אחת מהצעותיו של טראמפ הייתה לבנות חומה לאורך הגבול בין ארצות הברית למקסיקו על מנת למנוע חדירה של מסתננים ופליטים.

ואכן, במהלך השנה החולפת הוציא טראמפ צווים שנועדו להקשיח את מדיניות האכיפה בתחום ההגירה הבלתי חוקית. אחת ההשפעות המיידיות של הצווים הללו הייתה בתחום הנדל"ן: חברות הבנייה, המסתמכות כמעט לחלוטין על עובדים מקסיקנים, קבלו בפני הממשל על האטת קצב העבודה שלהן מאז תחילת כהונתו של טראמפ. כעת חסרות להן ידיים עובדות, והעובדים שנותרו לאחר מימוש הצווים חוששים למעמדם ולגירוש מהמדינה ומאיימים בירידה למחתרת.

רווחים מבנייה

אמנם בשנה החולפת ניתנו יותר היתרי בנייה וראינו יותר התחלות בנייה ברחבי ארצות הברית, אך עקב צווי ההגירה נגד עובדים מקסיקנים נאלצו חברות הבנייה לשכור את שירותיהם של עובדים בשכר גבוה יותר. לנתון זה מצטרפות גם העלויות הגבוהות על הקרקע, מה שעשוי לאורך זמן להקשות על הציבור האמריקאי לקנות נכסים ולחזק את מגמת המגורים במודל של שכירות.

לצד עליית מחירי הקרקעות, בתקופת ממשל טראמפ עד כה ניתן לראות עלייה במספר מקומות העבודה ובשכר הממוצע, כמו גם ירידה בשיעור האבטלה. מגמות אלו, בשילוב עם ההפחתה המתוכננת של נטל המס, עשויות להוביל לרכישות נדל"ניות חדשות ולשוק משגשג.

עידוד השקעות זרות

טראמפ, כאמור, דוגל בעידוד משקיעים זרים להיכנס ולהשקיע בארצות הברית. הרפורמה שיזם היא זרז רציני עבור משקיעים מרחבי העולם, וההשקעות ברחבי היבשת הפכו לאלטרנטיבה משתלמת במיוחד, בעיקר במדינות שבהן נטל המס הוא גבוה יחסית.

גם הקושי הצפוי של האמריקאים לרכוש דירות (כפי שצוין לעיל) תורם, ולו באופן עקיף, לעידוד ההשקעות הזרות. בשנים האחרונות יותר ויותר משקיעים בוחרים להשקיע בנדל"ן מניב למגורים, ובעיקר במתחמי מולטי פמילי בארצות הברית, וככל שחלקים נרחבים יותר מהציבור האמריקאי יבחרו לגור במודל של שכירות, כך נוכל לצפות ליותר הזדמנויות השקעה מסוג זה.

שנת 2018 בפתח. אילו 'הברקות' ורעיונות חדשים יעלו בראשו של טראמפ ומה תביא בכנפיה השנה החדשה? ימים יגידו.

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:אני מאשר/ת קבלת חומר שיווקי ומידע בנוגע להשקעות בדוא''ל
שדה חובה*
הגשמה 2019-09-23T09:57:08+00:00
$.fn.wpcf7OnloadRefill=function(){};