>, מאמרים, עולם הנדל"ן>מסע אל העבר: המבנים העתיקים בעולם שעדיין פעילים היום

מסע אל העבר: המבנים העתיקים בעולם שעדיין פעילים היום

אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדנו: מלחמות שוורים, אמונות דתיות ודיוק אדריכלי משובח הם רק חלק ממה שתקבלו אם תבקרו בכמה מהמבנים העתיקים ביותר בעולם. במיוחד לחובבי התיירות וההיסטוריה – מסע קצר אל העבר בעקבות המבנים שעשו את זה ובגדול

רעות צור, מנהלת דיגיטל

הם היו כאן הרבה לפנינו, וכנראה יישארו כאן גם אחרינו. הם עומדים בגאון על אף היסטוריה של מלחמות ושל רעידות אדמה, נחילים של תיירים ואין-ספור צילומי סלפי. קבלו שישה מבנים עתיקים במיוחד שעדיין פעילים גם היום. ארבעה מהם, איך לא, נמצאים באיטליה.

מסע אל העבר: המבנים העתיקים בעולם שעדיין פעילים היום

טירת סנט אנג'לו, רומא, איטליה

בשנת 139 לספירה החליט הקיסר אדריאנוס לבנות למשפחתו בית, אשר גם יהווה מורשת לדורות הבאים אחריו. משהו צנוע, לא מפואר מדי – רק טירה ענקית ועגולה, ובה פסל עצום של דמותו כשהוא רכוב על מרכבה. סולידי, לפחות במונחים של קיסר.

הטירה היפהפייה נבנתה על נהר הטיבר וחיברה בינו לבין העיר. היא השתמרה עד היום, אך הייעוד והמראה שלה עברו כמה גלגולים. בין השאר היא שימשה ככלא, כמצודה בלתי חדירה מפני פולשים, ואף נבנה בה מעבר סודי אל קריית הוותיקן.

בחלוף השנים הוחלף פסלו המצודד של הקיסר אדריאנוס בדמותו של המלאך מיכאל, ומכאן שמה הנוכחי של המצודה: סנט אנג'לו (המלאך הקדוש).

הפנתיאון, רומא, איטליה

הפנתיאון, שהוקם לראשונה בשנת 118, הוא מבנה בעל ארכיטקטורה ייחודית. אף על פי שהמבנה כולו נחשב למופת של אדריכלות משובחת, החלק המרשים ביותר הוא דווקא הכיפה שבמרכזו, הנתמכת על ידי סדרה של עמודים וקשתות ההולכים ונעשים צרים ככל שמעפילים לכיוונה.

לאור הרך והנעים השוטף את חלל הפנתיאון אחראית השמש. בעת בנייתו הוקדשה מחשבה מעמיקה לאלמנט התאורה והודות לכך חודרות קרני השמש פנימה, דרך צוהר עגול מחופה ברונזה הנמצא בראש הכיפה, ומציפות את החלל.

עד היום אין איש יודע מי אחראי לעיצובה של הכיפה. מה שבטוח, הוא היה דייקן במיוחד, שכן אם תשוו בין גובהו של המבנה לבין קוטרה של הכיפה, תמצאו שבשניהם מדובר ב–43.3 מטרים בדיוק.

הקולוסאום, רומא, איטליה

במבנה המפואר הזה, שנחשב עד היום לאמפיתיאטרון הגדול בעולם ונבחר לאחד משבעת פלאי תבל, נערכו מרוצי כיכרות, קרבות שוורים, מאבקי גלדיאטורים, הוצאות להורג ומופעי בידור להנאת העם האיטלקי היושב ברומא.

המבנה האליפטי המיוחד, העשוי אבן ובטון, נבנה בשנת 70 לספירה , אך בראשית ימי הביניים חדל מלשמש כמרכז בידור רומאי והפך למבצר, למקום התכנסות למסדרים דתיים, ולתקופה מסוימת אף לבית מגורים ספונטני שאוכלס על ידי עניי העם.

הארנה, ורונה, איטליה

וכדי לספוג עוד קצת ארכיטקטורה איטלקית נצא מעט מרומא וניסע צפונה, אל העיר ורונה, מקום משכנם של רומיאו, יוליה ומבנה הארנה.

הארנה הוא אמפיתיאטרון רומאי שנבנה בשנת 30 לספירה. בימים עברו נהגו להציג בו קרבות גלדיאטורים ומשחקי ציד, ובימי הביניים הפך המבנה לביתם החדש של עניים מחוסרי דיור. במאה ה-15 השתנו פני הדברים, והמבנה חזר למעמדו הראשון והמכובד.

לאחר מכן הוצגו בארנה טרגדיות, פארסות, קומדיות ד'לארטה ומופעי בלט כמיטב המסורת האיטלקית. עד היום מהווה הארנה בית תרבות בולט באיטליה (ובעולם כולו), ומדי קיץ מגיעים לשם תיירים ומקומיים לצפות במופעים, בקונצרטים ובהצגות.

מגדל הרקולס, סמוך ללה קורוניה, ספרד

אמנם עזבנו את גבולותיה של איטליה, אך אנחנו עדיין נשארים עם הבנייה הרומאית המרשימה, הפעם בספרד. בחצי אי קטן, סמוך לעיר לה קורוניה שבגליסיה, בכניסה לנמלה של העיר, ניצב לו איתן מגדלור מפואר, הנקרא 'מגדל הרקולס'.

על אף גובהו המרשים (55 מטרים), הייחוד שלו הוא דווקא באיכויות האדריכליות שלו. למרות שנבנה בעיר העתיקה, שמר המבנה עד היום על מאפייניו האדריכליים המקוריים ועל תפקודו והודות לכך זכה בתואר "אתר מורשת עולמית" על ידי ארגון אונסק"ו.

הסטופה הגדולה, סאנצ'י, הודו

ונסיים בניחוחות מהמזרח: את הסטופה הגדולה, מונומנט בודהיסטי הנמצא בכפר סאנצ'י שבמדינת מדיה פראדש שבהודו, בנה הקיסר ההודי אשוקה במאה ה-3 לפנה"ס. המבנה הוקם מלבנים, והוא זכה לחיפוי של 'צ'אטרה', כיפה בצורת שמשייה שנועדה להגן על המבנה ולסמל את חשיבותו.

השערים המובילים אל הסטופה עוטרו בתגליפים מרשימים וססגוניים, המציגים למבקרים במקום את חייו של בודהה ואת האמונה הבודהיסטית. לאורך השנים הושחתה הסטופה, שוקמה, הורחבה ועוטרה במגוון עיטורים דתיים ורוחניים וגם היא קיבלה מאונסק"ו מעמד של אתר מורשת עולמית.

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:אני מאשר/ת קבלת חומר שיווקי ומידע בנוגע להשקעות בדוא''ל
שדה חובה*
הגשמה 2019-09-18T15:07:23+00:00
$.fn.wpcf7OnloadRefill=function(){};