>, מאמרים, מידע למשקיע>תהליך המיסוי בארה"ב – מדריך למשקיע

תהליך המיסוי בארה"ב – מדריך למשקיע

חשבתם להשקיע בנדל"ן בארה"ב, התלבטתם עם חברים, התייעצתם עם הגיס שכבר שנים משקיע שם ואפילו כבר בחרתם השקעה והעברתם את הכסף. הכול סגור? כמעט… יש עוד פרט אחד שחשוב לזכור ולהיות מודעים אליו. זה הזמן להכיר את תהליך המיסוי בארה"ב, כי ברגע שמבינים אותו, הוא יכול להיות דווקא די פשוט

טלי דרעי, רו"ח

כולנו, שכירים ועצמאים כאחד, יודעים כי על כל הכנסה שלנו מוטל מס. לשכירים מנוכה המס ישירות מהמשכורת, ואילו עצמאים נדרשים להצהיר באופן יזום על הכנסותיהם ולשלם את המס המוטל בגינן. גם בארה"ב, מטבע הדברים, קיימות חבויות מס, וכל אדם המעוניין להשקיע בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות (בין אם בנדל"ן ובין אם בתחום אחר) חשוב שיכיר את חוקי המדינה ואת גובה המס המוטל במקרים השונים.

תהליך המיסוי בארצות הברית - מדריך למשקיע

שיטת המס בארה"ב

בניגוד לישראל, בארה"ב קיימות שתי רשויות מס נפרדות: הרשות הפדרלית האמריקאית, המשויכת לממשלה הכללית, כלומר פועלת באופן דומה בכל רחבי ארה"ב, ורשות המס של המדינה (state). בכל מדינה (מלבד פלורידה, טנסי, נבדה ואוקלהומה) יש שיטת מיסוי משלה, ולמעשה כל אדם הנדרש להצהיר על ההכנסות שלו מחויב לעשות זאת בשני דוחות שונים: דוח פדרלי, הכולל את כל ההכנסות וההפסדים בארה"ב, ולצדו דוח מדינתי הכולל רק את ההכנסות וההפסדים באותה מדינה.

רגע, לא להיבהל! אמנם מדובר בשני דוחות, אך לאחר שמבינים את התהליך הוא לא כל כך מסובך. ניקח לדוגמה משקיע רגיל בהגשמה: ההשקעה באמצעות חברת הגשמה נעשית, כידוע, במסגרת של שותפות. כל שותף בשותפות נדרש להגיש דוח מס לרשויות בכל שנה שבה יש פעילות כספית, ולכן בשנה שבה הפרויקט נמצא בתהליך בנייה (ואינו ניתן למכירה או להשכרה), לא יהיה צורך להגיש דוח מס לאותה השקעה. חובת הדיווח לעניין המס מתחילה למעשה בשנה שבה הנכס בנוי.

בעניין זה, אגב, חשוב להבהיר כי הפטור המצוין כאן אינו חל על פרויקטים הנמצאים בתהליכי השבחה או שיפוץ. כל עוד הנכס או חלקו נמצא בשכירות, קרי יש בו פעילות פיננסית, יש חובה להגיש דוח מס.

תהליך המיסוי – איך זה עובד?

על מנת לצאת לדרך ולהתחיל את התהליך יש להגיש בקשה לקבלת 'מספר משלם מס' – מעין תעודת זהות לצורכי מס. לכל אחד ממשקיעי הגשמה, לדוגמה, עומדת האפשרות למלא את הטפסים הרלוונטיים, לעבור תהליך של אימות דרכון ולמלא ייפוי כוח, וחברת KSDT המתמחה בתחום תייצג אותו מול הרשויות ותגיש עבורו את המסמכים. מספר המס, אשר מונפק לרוב תוך כחודשיים ממועד הגשת הבקשה, ישמש את המשקיע להגשת כל דוחות המס בארה"ב וחשוב לדעת שאם במשך חמש שנים רצופות לא הוגשו דוחות מס, הוא מתבטל.

ועכשיו חשוב להתרכז, כי יש מספר טפסים שחשוב להכיר:

  • טופס K-1 לקראת חודש מאי בכל שנה מקבל כל משקיע טופס זה, המיועד עבור שנת המס הקודמת של כל השקעה

טופס זה מסכם את חלקו של השותף בשותפות בשנת המס ולמעשה מציג את הרווח או ההפסד (נטו) באותה שנה.

  • טופס 8805 – טופס זה יצורף לטופס K-1, והוא יציין את המס במקור ששולם עבור המשקיע בגין הרווח המופיע בטופס K-1. אגב, במקרה שלמשקיע יש מספר השקעות, כל טפסי ה-K-1 מתנקזים ליצירת דוח המס של היחיד.
  • טופס 1042S בחודש אפריל בכל שנה מקבל משקיע טופס זה, עבור שנת המס הקודמת בגין ריבית ששולמה לו , והמס שנוכה בגינה במקור.
  • טופס 1040-NR כך נקרא דוח המס של שותף זר. דוח זה (שמשקיעים במסלול המימון פטורים מהגשתו) מקזז את סך כל הרווחים וההפסדים מהשותפויות השונות, מחשב את המס המוטל על הרווחים (נטו) של המשקיע, מציין את ההפסד השמור לשנים הבאות שבהן יהיה רווח, מפחית את המס במקור ששולם ע״י השותפות עבור השותף (והמופיע בטופס 8805) ומקזז את הזיכוי האישי המגיע למשקיע, בשיעור של כ-$4,000 בשנה.

החזר המס

הנטו שיתקבל בטופס 1040-NR הוא סכום החזר המס המגיע למשקיע מגיש הבקשה. החזר המס יישלח אליו תוך חודשיים-שלושה, והוא יגיע כצ'ק אמריקאי שניתן להפקידו בבנק. חשוב לציין כי במקרה שסכום הצ'ק קטן, חברת KSDT תבקש מרשות המס לדחות את ההחזר לשנת סיום הפרויקט (שבה צפוי להתקבל צ'ק מצטבר גדול יותר) וזאת על מנת לחסוך את עמלות פריטת הצ'ק בארץ.

התהליך הוא די דומה בכל מדינה שבה הוגש דוח, ומשקיע שהגיש בקשה בצורה מסודרת צפוי לקבל צ׳ק בגין החזר המס עבור אותן שנים שבהן נוצר רווח באותה מדינה.

ובקיצור…

לסיכום, וכדי לפשט עבורכם את התהליך – אלו הפעולות הנדרשות מהמשקיע לצורך הגשת דוחות המס בארה"ב:

  • חתימה על ייפוי כוח ועל טפסי הגשת בקשה ל'מספר משלם מס'.
  • מענה לדוא"ל שנתי מרואה החשבון, הבודק אם היו עוד השקעות בארה"ב ומהם תאריכי השהייה בארה"ב (אם היו כאלו).
  • לאחר שדוח המס האמריקאי מוכן – הגשתו ליועץ המס או לרואה החשבון כאן בארץ, וזאת כדי לכלול את ההכנסות מארה"ב בדוח המס בארץ (כל מס ששולם בארה"ב יקוזז מהמס החייב בארץ עבור אותה הכנסה, כך שאין כפל מס).
  • הפקדת צ'ק החזר המס האמריקאי בבנק בארץ.

ניתן למצוא את מדרגות המס בארה"ב ובכל מדינה בעלון המס, וכן את עלויות הכנת הדוחות.

מקווים שעכשיו הכול ברור יותר – ובכל מקרה נשמח תמיד לעמוד לרשותכם בכל שאלה!

*כתבה זאת מופנית למשקיע/ה יחיד/ה שאינו/ה תושב/ת או אזרח/ית ארה״ב ולא למשקיע/ה דרך חברות. האמור במאמר זה אינו מהווה חוות דעת או ייעוץ מקצועי והנו על בסיס מידע חלקי ותמציתי. אין בידי הכותב בכדי לשאת באחריות כלשהיא כלפי הקוראים ו/או המשתמשים במידע האמור

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:אני מאשר/ת קבלת חומר שיווקי ומידע בנוגע להשקעות בדוא''ל
שדה חובה*
הגשמה 2019-09-22T15:38:32+00:00
$.fn.wpcf7OnloadRefill=function(){};