>, עולם הנדל"ן, אפריל 2018>טקסס: העסקים פורחים – ואיך זה משפיע על הנדל"ן?

טקסס: העסקים פורחים – ואיך זה משפיע על הנדל"ן?

גוגל, דרופבוקס, טויוטה, וולמארט ו-IBM – למה כל המותגים הגדולים מעבירים את העסקים לטקסס, ומה קורה למחירי הנכסים במדינה?

מאת: בשמת בידרמן, מנהלת תוכן

בתחילת 2017 פתחה טויוטה, אחת מיצרניות הרכב המובילות בעולם, את המטה החדש שלה בטקסס, בעלות של 1 מיליארד דולר. המטה החדש הוא איחוד של משרדי החברה שהיו בקליפורניה, בניו יורק ובקנטקי, והוא ממוקם בפלאנו (Plano), כ-32 ק"מ ממרכז העיר דאלאס.

גם וולמארט, ענקית הקמעונאות הגדולה בעולם, משקיעה בסניפים בטקסס. 4 חנויות מתוך 25 אשר יוקמו ב-2018 בארה"ב יהיו בטקסס. וולמארט צפויה להשקיע כ-277 מיליון דולר בשיפוץ 45 חנויות, 18 מתוכן במטרופולין דאלאס-פורט וורת', ו-2 באוסטין, המשופעת במתחרים כמו קרוגר ואלברטסון.

טקסס: העסקים פורחים – ואיך זה משפיע על הנדלן?

בימי המשבר הכלכלי אשר פקד את ארה"ב, הפגינה כלכלת טקסס עמידות מרשימה, ודורגה כמובילה בסקרים שונים בפרמטרים של גידול במקומות עבודה, אבטלה נמוכה, צמיחה בתוצר, חוסן כלכלי ועוד. עוצמתה הכלכלית של טקסס, הובילה להקמתן של כמה מחברות הקמעונאות, הסיטונאות, הבנקים וחברות הביטוח הגדולות בעולם במדינה.

"טקסס מסתמנת כמקום החם לעסקים, מכל מיני גורמים. העיקרי שבהם הוא העלות התפעולית של העסקים במדינה. עלויות הנכסים, הבנייה, כוח העבודה והמסים נמוכות משמעותית מאשר בערים גדולות אחרות כגון שיקגו, לוס אנג'לס או ניו יורק", אומר ג'ף סטאובאך, מנהל אזור מרכז-דרום ארה"ב ב-JLL, תאגיד השקעות בנדל"ן.

מעמק הסיליקון לגבעת וערבות הסיליקון

אחד מכינוייה של אוסטין הוא גבעת הסיליקון, ואזור דאלאס-פורט וורת' ידוע כאזור ערבות הסיליקון. זאת, בזכות המספר הרב של תעשיות ההיי-טק שהתפתחו בטקסס במהלך השנים. מעבר לעלויות הנמוכות, בזכות כמות האוניברסיטאות הגדולה במדינה, טקסס ידועה כמדינה של צעירים משכילים שמהווים כוח עבודה זמין ומיומן. כל זאת, בשילוב יוזמות עידוד ממשלתיות, הפכו את טקסס לשם החם עבור חברות גדולות.

מאז שנת 2014, מעל 20 חברות טכנולוגיה – בהן IBM, גוגל, דרופבוקס, ואורקל – עזבו את עמק הסיליקון על עלויותיו הגבוהות ועברו לאוסטין. בטקסס ממוקמים גם המרכז של חברת דל, יצרנית המחשבים העולמית, טקסס אינסטרומנטס, יצרנית האלקטרוניקה ואלקטרוניק דאטה סיסטמס, ספקית שירותי מערכות המידע. גם טכנולוגיות חדשות מוצאות את מקומן בטקסס, וב-2008 דורגה המדינה כאחת מ-5 המדינות המובילות בארצות הברית בביוטכנולוגיה.

סטאובאך מציין כי בשנים שבהן טקסס פחות נסמכת על תעשיית הנפט הענפה שלה, יותר חברות מרשימת 500 החברות הגדולות בארה"ב של מגזין פורצ'ן הפכו אותה לביתן. "לטקסס יש מיקום נהדר ממש, ו-DFW הוא ללא ספק אחד משדות התעופה הטובים ביותר עם גישה לכל מקום בעולם", אומר סטאובך.

"אוסטין מאוד טרנדית עכשיו", אומר סטאובאך. "שוק הנדל"ן המסחרי בצמיחה, ומחירי השכירות בעלייה. המדינה מארחת מגוון פסטיבלים, ממוזיקה וסרטים ועד מדיה אינטקראקטיבית, ולשכת המסחר שלה תומכת מאוד בסטארט-אפים מקומיים. כל אלה יוצרים סביבה מצוינת ותוססת לטכנולוגיה".

כמות החברות הגדולות שעברו לטקסס הגדילה משמעותית את מקומות התעסוקה במדינה, ובין השנים 2016-2015 התווספו 117,000 משרות בדאלאס-פורט וורת', מקום 2 אחרי ניו יורק.

הצמיחה המהירה וההתפתחות המואצת מביאות איתן גדילה מהירה באוכלוסיית המדינה. "עד 2025, יהיו באזור דאלאס יותר עובדים מאשר בניו יורק כיום. זה בערך 9 מיליון אנשים", אומר סטאובך. "לנתונים הללו יש השפעה משמעותית על הנדל"ן למגורים בדאלאס. אנחנו רואים יותר ביקוש, מחירי שכירות גבוהים יותר ומחירי קרקע בעלייה".

"ביסודו של דבר, אנחנו מדברים על כלכלה חזקה – אחת הכלכלות הכי מגוונות בארה"ב, שלא נשענת על נפט ועל אנרגיה", אומר סטאובך. "גם אם מחירי הנפט יורדים, יש מספיק גיוון כלכלי כדי להתמודד עם זה".

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:אני מאשר/ת קבלת חומר שיווקי ומידע בנוגע להשקעות בדוא''ל
שדה חובה*
הגשמה 2019-09-23T10:20:50+00:00
$.fn.wpcf7OnloadRefill=function(){};