>, מאמרים, עולם הנדל"ן>תחל שנה וברכותיה – סיכום שנת תשע"ז בשוק הנדל"ן

תחל שנה וברכותיה – סיכום שנת תשע"ז בשוק הנדל"ן

תמ"א 38, מחיר למשתכן, חוק שכירות הוגנת ועוד – שנת תשע"ז שהסתיימה זה עתה הביאה עמה שינויים, בשורות ותכניות מעניינות לשוק הנדל"ן הישראלי. רגע לפני שחוזרים לשגרת 'אחרי החגים', הנה תזכורת למה שהיה לנו בשנת תשע"ז

רעות צור, מנהלת דיגיטל

השנים האחרונות בעולם הנדל"ן הישראלי היו סוערות. קפיצת מחירי הנדל"ן לגבהים בלתי אפשריים, מחאת הצעירים על כך שהחלום לרכוש דירה הולך ומתרחק מהם, תמ"א 38 על כל יתרונותיה וחסרונותיה, תכנית 'מחיר למשתכן' והשפעותיה, חוק שכירות הוגנת – כל אלו ועוד השאירו את הרוכשים, את המשקיעים, את השוכרים ואת בעלי הדירות דרוכים תמידית ועטים על כל שינוי כדי לפרשו ולראות אם הוא צפוי להשפיע עליהם לחיוב או לשלילה.

שנת תשע"ז הסתיימה זה עתה, שנה חדשה החלה ורגע לפני שכולנו צוללים לעוד שנה מלאת אירועים ופעילויות, זו הזדמנות מצוינת לעצור לרגע, להביט לאחור ולבחון כמה מההתפתחויות המעניינות ביותר שחלו השנה בתחום הנדל"ן.

תחל שנה וברכותיה – סיכום שנת תשעז בשוק הנדלן

תמ"א 38: לא מתרוממת

בעוד שיש לא מעט בניינים בארץ שעוברים שיפוץ במסגרת תמ"א 38 בשנים האחרונות, במהלך שנת תשע"ז היה נמוך מאד מספרם של הבניינים שבהם הושלמה התכנית ואף יש הרבה פרויקטים שנכנסו לתהליך וכעת הם 'תקועים' מסיבות ביורוקרטיות.

הדיון על התמ"א ועל אופן ביצועה הגיע גם לפתחו של בית המשפט. 20 רשויות מקומיות, יחד עם מרכז השלטון המקומי ועם איגוד אדריכלי הנוף, הגישו עתירות לבג"ץ, ובמסגרתן נטען בין היתר שהתמ"א אינה ממלאת את מטרתה המקורית כי אינה מיושמת במקומות בפריפריה שרגישים לרעידות אדמה. עתירות אלו נדחו על ידי בית המשפט, ונראה כי משהו חורק בתכנית שנחשבה בזמנו למבטיחה.

מיסוי דירה שלישית

רבות דובר בשנה שחלפה על 'חוק מס ריבוי דירות', המוכר בפי כולם כ'חוק מיסוי דירה שלישית'. כזכור, החוק אושר על ידי ועדת הכספים של הכנסת לפני פחות משנה, בדצמבר 2016, אך לפני חודשים ספורים הוא בוטל על ידי בג"ץ בשל פגם שנפל בהליך החקיקה.

יוזם החוק, השר משה כחלון, לא ויתר על חלומו לחולל שינוי, וכבר החל לנקוט צעדים לחידוש הדיון בנושא. מטבע הדברים, לפי שעה הוויכוח הסוער בין המצדדים בחוק למתנגדים לו שכך מעט – אך בהחלט ייתכן כי במהלך השנה הקרובה הוא יתחדש במלוא העוצמה.

המשקיעים יוצאים מהשוק

הגזירות שיצאו בשנה האחרונה, דוגמת חוק מיסוי דירה שלישית (שכאמור נבלם בינתיים), גרמו למשקיעים רבים למכור את דירותיהם ו'לברוח' משוק הנדל"ן הישראלי, או לא להיכנס אליו מלכתחילה. עם זאת, נכון לעכשיו, בעקבות הקפאת החוק גם קצב ה'בריחה' הואט.

לצד ה'בריחה' משוק הנדל"ן הישראלי, ואולי דווקא בעקבותיה, ניתן לראות נהירה של משקיעים ישראלים לכיוון פרויקטים נדל"ניים בחו"ל. יותר ויותר ישראלים נחשפו השנה להזדמנויות ההשקעה הטמונות בחו"ל (בעיקר בארה"ב ובאנגליה), וסביר להניח כי המגמה תימשך גם בתשע"ח.

צעירים מגרילים דירות

יוזמתו המדוברת של השר משה כחלון, 'דירה למשתכן', עוררה תכונה רבה בציבור הישראלי, בעיקר בקרב צעירים שכבר נואשו מהחלום לרכוש דירה בכספם. התכנית זכתה להצלחה גם השנה: עד היום שווקו בתכנית 45 אלף דירות, 27 אלף אנשים הזכאים להשתתף בהגרלה התבשרו על כך שזכו בדירה, וההגרלות ממשיכות.

יחד עם זאת, התכנית לא חפה מבעיות ומעוררת לא מעט ביקורת. בין היתר נטען כי הזמן בין הזכייה לבין המועד שבו אפשר לעבור לדירה הוא ארוך מדי, שנבנות יותר מדי דירות בפריפריה באופן שלא מתאים לביקוש ושהתכנית פוגעת בשוק משפרי הדיור, שכן היא מורידה את מספר הדירות הזמין להם.

ירידה בעסקאות הנדל"ן

בד בבד עם יציאת משקיעים רבים משוק הנדל"ן הישראלי, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדווחת כי בשני הרבעונים האחרונים חלה ירידה בהיקפי עסקאות של דירות חדשות, כמו גם ירידה במספר הדירות שרכשו תושבי חוץ.

באופן מפתיע מחירי הנדל"ן עדיין אינם מראים ירידה. להפך, נכון לעכשיו עדיין נרשמת עלייה במחירי הדיור. יחד עם זאת המגמה הכללית מצביעה על האטה, ולכן ייתכן שבשנת תשע"ח ניתן יהיה לראות ירידה, גם אם מתונה, במחירי הדירות.

השכירות הופכת להוגנת

פריצה גדולה שחלה בשנה שחלפה הייתה אישורו בכנסת של חוק שכירות הוגנת. מדובר בחוק שנועד להסדיר את מערכת היחסים בין המשכיר לשוכר, והוא מביא עמו שורה של בשורות חיוביות לשוכרים: הגבלה על גובה הערבויות שהמשכיר יכול לדרוש מהשוכר; הסדרת מנגנון תיקון הליקויים בדירה; קביעת פרק זמן סביר לתיקון הליקויים על ידי המשכיר; הגדרה ברורה של דירה שאינה ראויה למגורים ועוד.

לאור ההתפתחויות של השנה האחרונה, ונוכח העובדה ששוק הנדל"ן הוא דינמי מטבעו, אין ספק שמעניין יהיה לראות מה תביא עמה שנת תשע"ח ועד אז, נסכם בברכת שנה של בשורות טובות לצעירים, לשוכרים, לבעלי הדירות ולמשקיעים!

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:אני מאשר/ת קבלת חומר שיווקי ומידע בנוגע להשקעות בדוא''ל
שדה חובה*
הגשמה 2019-09-18T12:31:00+00:00