>, מידע למשקיע, פברואר 2018>מיוחד לפורים: ה'תחפושות' שמעלות את ערך הנדל"ן

מיוחד לפורים: ה'תחפושות' שמעלות את ערך הנדל"ן

נכס הזוכה למספר חישובי שטח שונים, דירות 'רגילות' המתחזות ללופט טרנדי, ואפילו פנטהאוז שהוא למעשה הכול חוץ מפנטהאוז – שוק הנדל"ן נהנה מתחפושות ממותגות, ולא רק בפורים. לפני שאתם סוגרים עסקה, הכירו את ה'תחפושות' שהופכות את הדירות העתידיות שלכם ליקרות יותר 

רעות צור, מנהלת דיגיטל

כמו רוב הישראלים, גם ענף הנדל"ן המנומס והרציני מחבב מאוד את חג הפורים, או לפחות את הרעיון העומד מאחוריו. במה דברים אמורים? לא תמיד, כך מסתבר, ההגדרות הנדל"ניות הקבועות כפי שאתם מכירים אותן הן גם מה שתקבלו בפועל כשתתעניינו בנכסים שונים. הנה כמה דוגמאות לדירות שהתחפשו – והמחיר שלהן עלה בהתאם לכך.

מיוחד לפורים: ה'תחפושות' שמעלות את ערך הנדלן

אותה כמות חדרים – אך גודל קטן יותר

נתקלתם בפרסום נוצץ המבטיח לכם דירת חמישה חדרים בפרויקט יוקרתי? הפרויקט אולי יהיה יוקרתי – אך לא בטוח שכמות החדרים שהובטחה לכם תשקף את גודל הדירה. בעבר, לדוגמה, השטח הכולל של דירת שלושה חדרים עמד על כ-80 מ"ר (ואף יותר) – ואילו היום יש לא מעט דירות חדשות הזוכות לגודל כולל נמוך יותר, העומד על כ-60 מ"ר בלבד, אך עם אותו מספר חדרים. מצוקת הבנייה והניסיון להרוויח יותר יחידות דיור על שטח קטן יותר הם ללא ספק הגורמים לפיתוי הנדל"ני – ומי שמפסיד מכך הם כמובן הקונים.

נתונים סותרים עבור שטח אחד

שטח, לכאורה, הוא מושג שרירותי ומתמטי ברור. הוא לא נתון לפרשנות, ויש דרך מסוימת לחישובו – קל וחומר בתחום הנדל"ן. בפועל, במציאות הנדל"נית של היום, לא מעט קונים נתקלים במידע סותר אודות שטח הדירה הכולל שלהם. ננסה להמחיש זאת בדוגמה הבאה: מוכר מציע דירה בשטח של 130 מ"ר, העירייה דורשת עליה ארנונה לפי חישוב של 120 מ"ר, ואילו בדיקה בטאבו מעלה כי שטחה הכולל הוא 112 מ"ר בלבד – מי צודק? ומדוע אין שיטת חישוב אחידה?

עד שנת 2008, השנה שבה תוקן חוק המכר, חושב כל שטח באופן שונה. חלק מהקבלנים כללו בתוך השטח גם את חדר המדרגות, את הלובי ואפילו את המעלית – וגרמו לכך שהשטח גדל 'על הנייר', בלי שהתווסף ולו מטר רבוע אחד. התיקון לחוק המכר נועד להגן על הקונים ולהבטיח שיטת חישוב אחידה – אך בפועל יש עדיין פערים בין השטח כפי שהוא מוצג ברשויות השונות, בטאבו או במסמכי הקבלן.

פנטהאוז – חלום נוצץ בתחפושת

ההגדרה היבשה קובעת כי פנטהאוז הוא דירה יוקרתית הממוקמת על גגו של בניין בן כמה קומות, וחלק מהגג השטוח שבה היא נמצאת משמש לה כמרפסת רחבת ידיים. ללא ספק, זהו החלום הרטוב של כל ישראלי, ואולי אף של כל בן אנוש…

מלבד הקונה הפוטנציאלי, כל מי שמעורה בעסקי הנדל"ן (קרי הקבלנים ומשרדי הפרסום) מבין שמדובר בחלום של ממש, מנצל לא פעם את המצב – ומגמיש את ההגדרה לטובת העניין. באופן זה ניתן למצוא דירות גג רבות ואפילו דופלקסים (שאינם בהכרח בקומה העליונה) מקבלים את התואר היוקרתי 'פנטהאוז'. כעת, לאחר שהתחפשו והפכו לחלק ממשפחת האצולה הנדל"נית – המחיר עולה באופן משמעותי, בממוצע של כחצי מליון שקלים ויותר.

לא על הלופט לבדו יחיה האדם

פתרון המגורים העונה לשם 'לופט' התייחס במקור למבנים תעשייתיים שהוסבו לבתי מגורים, התנוססו לגובה של שתי קומות (לפחות) והיו זולים בצורה משמעותית מדירות רגילות. דירות אלו התאפיינו בשטח מגורים קטן יותר מזה של דירות רגילות, והן שימשו בעיקר יחידים, סטודנטים או זוגות צעירים.

השם הטרנדי (שמעורר, בואו נודה על האמת, אסוציאציה של דירת אמנים בפלורנטין או במנהטן) התחפש גם הוא וזכה למיתוג מחדש – והיום דירות בנות שניים-שלושה חדרים, עם קומה אחת בלבד, מקבלות את התואר אך עולות הרבה יותר מהלופט הממוצע. בפועל, דירות הממותגות כ'לופט' מתומחרות בפער של 30 אלף ש"ח (!) ואף יותר בהשוואה לדירות זהות בעלות אותו שטח (לעתים אף באותו הבניין), שלא זכו למיתוג הנוצץ.

לסיכום, ממש כמו בפורים שלנו – שבו מי שמתחפש יפה יותר זוכה בתחרות התחפושות – גם בשוק הנדל"ן התחפושות חוגגות. נכון, תחפושות יוצרות אווירה כיפית, אך לפני שאתם מתפתים לרכוש דירה המוצעת במיתוג משכנע – בדקו אם היא אכן נאמנה להגדרה המקורית ותואמת את ציפיותיכם, או שרק השקיעו בתחפושת שלה.

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:אני מאשר/ת קבלת חומר שיווקי ומידע בנוגע להשקעות בדוא''ל
שדה חובה*
הגשמה 2019-09-23T10:15:12+00:00
$.fn.wpcf7OnloadRefill=function(){};