>, מאמרים, עולם הנדל"ן, פיננסים>מחיר למשתכן: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

מחיר למשתכן: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

אנחנו שומעים על זה במהדורות החדשות, קוראים על זה בעיתונים, לפעמים אפילו מדברים על זה עם החבר'ה – אבל עם יד על הלב, מי מאיתנו באמת יודע מה זה 'מחיר למשתכן'? אז פעם אחת ולתמיד: קבלו, בצורה מרוכזת ומסודרת, את כל המידע הרלוונטי על תכנית 'מחיר למשתכן'

רעות צור, מנהלת דיגיטל

מהי תכנית 'מחיר למשתכן'?

תכנית 'מחיר למשתכן' היא אחד מהצעדים המרכזיים שנקטה מדינת ישראל על מנת להוריד את מחירי הדיור ולהעניק לזוגות צעירים הזדמנות אמיתית לרכוש דירה משלהם. היוזמה (הברוכה, יש לציין) יצאה לפועל כבר לפני למעלה משלוש שנים, עם החלטת הממשלה להשיק את תכנית 'מחיר מטרה' ובשנת 2015 הודיע השר משה כחלון כי הממשלה עוברת לתכנית חדשה ומשופרת: 'מחיר למשתכן'.

מחיר למשתכן: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

הרעיון העומד מאחורי התכנית פשוט: יזמים המעוניינים להגיש הצעה לפיתוח ובנייה של בנייני מגורים נדרשים לציין בהצעתם את המחיר הסופי שיידרשו הרוכשים לשלם עבור הדירה (ומכאן מקור השם  "מחיר למשתכן"). היזם שהציע את המחיר הנמוך ביותר (תוך עמידה בתנאי המכרז) הוא הזוכה, והדירות יימכרו לרוכשים במחיר שהובטח בהצעה.

עד היום הוצאו כ-99 אלף אישורי זכאות, ופורסמו תוצאות עבור למעלה מ-25 אלף דירות. הודות לתכנית שווקו לציבור דירות במחיר הנמוך בכ-20% ממחירן המקורי, ומדי יום נרשמים אליה עוד ועוד אזרחים המעוניינים, לראשונה בחייהם, לרכוש דירה.

"רגע, גם אני יכול?"

הממשלה החליטה כי ההרשמה לתכנית תתאפשר למי שלא החזיק בדירה או בחלק ממנה, או שלא החזיק בזכויות על נכס נדל"ן למגורים, בשש השנים שקדמו להרשמה. בנוסף, כל מי שמעוניין להירשם נדרש לענות על אחד מהקריטריונים הבאים: הוא נשוי או ידוע בציבור, הוא הורה יחידני, הוא בוגר (מגיל 21 ומעלה) בעל נכות, או – במקרה שהוא עבר את גיל 35 – הסטטוס שלו הוא 'יחיד', קרי: רווק, אלמן או גרוש.

חשוב לדעת כי התכנית מעניקה עדיפות ל"בני מקום": המדינה קבעה קריטריונים מסויימים, שלפיהם אם אדם מתגורר במקום יישוב שבו מופעלת התכנית, והוא גר באותו מקום בשלוש השנים האחרונות (או בארבע שנים מתוך עשר האחרונות), הוא ייהנה מעדיפות ברכישת דירה במסגרת התכנית.

לא כל הנוצץ זהב

נשמע מצוין, נכון? אבל גם ל'מחיר למשתכן', מסתבר, יש אי אלו חסרונות. כך למשל גילו רוכשים רבים, לרוב בדיעבד, שהדירות מגיעות ברמת מפרט בסיסית ביותר: ללא מזגנים, ללא תריסים וכיו"ב. במקרים אחרים נרשמו זוגות צעירים לתכנית, ורק לאחר מכן גילו כי הדירה אינה מתאימה לצרכים שלהם ונאלצו לוותר עליה.

כמו כן, לא פעם נשמעו טענות כי במסגרת התכנית נבנו לא מעט דירות רחבות ידיים, כאלו שמתאימות למשפחות מרובות ילדים ולא לזוגות צעירים (או ליחידים) – ועל כן לא רק שאינן מתאימות לציבור הזכאים, אלא הן אף עולות יותר ולכן מפספסות את המטרה.

וכמובן, בישראל כמו בישראל, כל יוזמה היא הזדמנות לעשות כסף: בעבר הטיל משרד הבינוי והשיכון איסור להשכיר דירה שנרכשה במסגרת התכנית. בשלב מסוים הוסר האיסור על מנת להקל על הרוכשים – ומאותו רגע רבים מהזוכים, כך על פי הטענות, נרשמו לתכנית כדי להשכיר את הדירה העתידית ולא כדי לגור בה.

ל'יזמים בנשמה' שביניכם – הדלקנו אתכם? אתם מזהים פה הזדמנות ל'סיבוב' מהיר של קנייה ומכירה? לפני שאתם רצים להירשם, קחו בחשבון שמי שרכש דירה במסגרת 'מחיר למשתכן' מנוע מלמכור אותה במשך חמש שנים מיום קבלת טופס 4.

איך נרשמים לתכנית?

נכון להיום הוצעו במסגרת התכנית שני סבבים, הנקראים סדרה א' וסדרה ב' (ההרשמה לסדרה ב' הסתיימה ממש לאחרונה, ב-24 בספטמבר). משרד הבינוי והשיכון הסמיך שלוש חברות (עמידר, מילגם ואלונים) להוצאת אישור זכאות, וכל אדם המעוניין להשתתף בהגרלה נדרש לפנות לאחת מהן לפי בחירתו.

לבירוקרטיה, מטבע הדברים, יש כאן תפקיד חשוב, אבל ראוי לציין כי האתר הרשמי של התכנית מבהיר בצורה מסודרת מהן ההנחיות ומכוון את הגולשים, צעד אחר צעד, כיצד יוכלו להוציא אישור זכאות ואילו מסמכים עליהם להציג.

בשורה התחתונה: תכנית 'מחיר למשתכן' היא תכנית נוחה, פשוטה להצטרפות ומביאה עמה בשורה טובה לשוק הדיור.

למידע נוסף על התכנית: http://www.dira.gov.il/Pages/HomePage.aspx

לרשימת הפרויקטים המוצעים: https://www.dira.moch.gov.il/ProjectsList

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:אני מאשר/ת קבלת חומר שיווקי ומידע בנוגע להשקעות בדוא''ל
שדה חובה*
הגשמה 2019-09-22T15:36:11+00:00
$.fn.wpcf7OnloadRefill=function(){};