>, עולם הנדל"ן, פיננסים, נובמבר 2016>כל בית צריך מרפסת: התוספות הקטנות שיכולות להקפיץ את ערך הדירה שלך

כל בית צריך מרפסת: התוספות הקטנות שיכולות להקפיץ את ערך הדירה שלך

ניתן כיום להעלות את ערך הדירה במאות אלפי שקלים באמצעות שיפוץ, תוספת מיזוג, סידור חלל משופר ובדרכים נוספות. כך תוכלו להעלות את ערך הנכס שלכם

כל בית צריך מרפסת: התוספות הקטנות שיכולות להקפיץ את ערך הדירה שלך

ישנן כיום דרכים פשוטות יחסית לשפר את ערך הדירה שלך על מנת שהמחיר שלה בשוק יעלה. חלקן כרוכות בעלויות כספיות כמובן, אך עלויות אלו מתגמדות אל מול הזינוק האפשרי בתג המחיר של הדירה. ניתן לחלק את הדירה לחלל הפנימי שלה ולסביבתה החיצונית.

בכתבה זו נתמקד בעיקר בשיפורים שניתן לעשות בתוך הדירה עצמה. מובן ששיפוץ כללי של הבניין ושיפור המראה הכללי שלו משפיעים גם הם על הערך, אך כאן נתמקד בעיקר במה שאנו יכולים לעשות בעצמנו ללא תלות באחרים.

  • חלוקת הבית – ניתן לשנות את אופי הבית על ידי שינוי החלוקה שלו, וכך למשל להגדיל את הסלון או את חדר השינה המרכזי. בהינתן באזור ובסוג הקונה שאתם מחפשים, ייתכן שתהיה לכך השפעה לא מבוטלת על מחיר הדירה. מומלץ לבדוק את סוג השינוי בהתאם לאזורי המגורים ולקונים האפשריים שבהתאם לאזור. ככל שהדירה מחולקת באופן מוצלח יותר – הם ישלמו יותר. עבור מרבית הרוכשים הישראלים – ככל שמספר החדרים בבית גדול יותר כך יסכימו לשלם יותר עבור הנכס. מדובר בעיקר במשפחות, שגם דורשות מספר חדרי שירותים – בהתאם לגודל המשפחה. בקרב הצעירים והפנסיונרים, מספר החדרים פחות חשוב באופן טבעי וכך גודלם הופך למרכיב חשוב יותר. עבור תושבי הדרום והצפון עולה החשיבות של הימצאות חדר ממ"ד בדירה.
  • סוג המזגנים – בעבר היה מקובל לחשוב שמזגן מפוצל מעלה את ערך הדירה, כמו גם חימום תת-רצפתי רדיאטור מובנה למשל. כיום הגישה השתנתה, ומרבית הרוכשים מעדיפים מזגנים קטנים יותר שניתן לשים בכל חדר וכך לחסוך בעלויות חשמל ולהתאים את המיזוג למיקום הספציפי שבו נמצאים באותו רגע. כמובן שהדבר תלוי גם באיכות המזגן.
  • בנייה ירוקה – מדובר בטרנד חם כיום, מה שתמיד מסייע לעליית ערך. שיפוץ שבמסגרתו מוסיפים חומרים מבודדים בבנייה ירוקה מסייע כמובן בהעלאת הערך, אך שיפוץ כזה מורכב למדי. עלותו משתנה בין דירה לדירה, אך על פניו במרבית הדירות לא מומלץ לצאת לשיפוץ "ירוק" בגלל העלויות. מה שכן ניתן לעשות הוא למשל להחליף לתאורה ירוקה יותר, כמו נורות לד. בנוסף ניתן גם להתקין מערכות בית חכם שמאפשרות למשל שליטה מרחוק על מוצרי חשמל והופכות כיום לנפוצות יותר ויותר. כך ניתן לחסוך לרוכש בעלויות עתידיות על חשמל – מה שמעלה כמובן את ערך הדירה.
  • שיפוץ – לא ניתן להעריך באופן מדויק מה הסכום ששיפוץ מוסיף לדירה, אולם ישנם כללי אצבע מקובלים בתחום. השורה התחתונה בכולם: שפצו! זאת אמנם טרחה, אבל מדובר בטרחה ששכרה בצידה. מקובל לומר ששיפוץ מוסיף עוד כ-15% לערך הדירה. לפי כלל אצבע של מומחה אחר, על כל שיפוץ של 50 אלף ש"ח ניתן להעלות את ערך הדירה ב-75 אלף ש"ח, קרי 50% מערך ההשקעה. כך או כך, מדובר בהשקעה משתלמת. גם שיפוץ קוסמטי, שכולל למשל רק החלפת פרקט, יעלה את ערך הנכס ב-5%.
  • מרפסת – תוספת של מרפסת שמש לדירה תעלה את הערך שלה בכ-10%. נדרשת לכך לרוב (בתלות בתקנון הבניין, ואם קיים) הסכמה של 75% מבעלי הדירות שלהם 2/33 מהרכוש המשותף, אך כאמור – גם למאמץ זה שכר לא מבוטל בצידו. מובן שיש משמעות גם לנוף שנמצא מול אותה מרפסת. אמנם לא כולם עושים במרפסת שימוש, אך היא בהחלט נלקחת כמרכיב רלבנטי בשקלול המחיר.
  • שיפוצים חיצוניים – כמובן ששיפוץ חיצוני של הבניין יעלה את ערך הדירה, אך זהו סיפור מורכב יחסית שכן נדרשת הסכמה של הדיירים ושכנועם למהלך ממושך הכרוך בעלויות גבוהות. בניגוד למהלך של בניית מרפסת, שיפוץ כללי כרוך בעלויות נרחבות יותר ולא תמיד מצדיק את המאמץ.

לסיכום: זו אמנם טרחה, אך כזאת שמשתלמת רבות בסיומה. כאשר מאות אלפי שקלים עומדים על הפרק מומלץ בהחלט להקדיש את הזמן והאנרגיות – שישתלמו בסופו דבר.

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:אני מאשר/ת קבלת חומר שיווקי ומידע בנוגע להשקעות בדוא''ל
שדה חובה*
הגשמה 2019-09-23T14:27:17+00:00