>, מאמרים, עולם הנדל"ן>נדל"ן צף – יש דבר כזה

נדל"ן צף – יש דבר כזה  

בייחוד עכשיו, כשכל כך חם בחוץ, זה נשמע מפתה: לגור ביאכטה, להיות מוקף גלים, לקום בבוקר ולטבול בים הצונן. אך האם החלום אכן נראה כך במציאות? למי זה מתאים, מה צריך לדעת והאם זה משתלם כלכלית? כתבה מרעננת במיוחד

לירון מעוז, מנהלת תוכן

האגדה מספרת כי מוריס קהאן, המיליארדר שהיה ממקימי אמדוקס, מתגורר בכל שנה במשך לא פחות מ-183 יום ביאכטה שלו מחוץ למים הטריטוריאליים של מדינת ישראל וזאת כדי לענות על דרישותיה של רשות המסים ולקבל פטור ממס על הכנסות שהתקבלו מחוץ למדינה.

קהאן עצמו הפריך את השמועה הזו לא פעם ולא פעמיים וטען כי היא נולדה בשל אהבתו הרבה לספינות ולהפלגות, אך לשמועות כידוע, חיים משלהן והאגדה הזו ממשיכה לעבור מאחד לשני ולהצית את דמיונם של חובבי ים רבים.

נדלן צף - יש דבר כזה

אך קהאן, מסתבר, אינו לבד. בעולם כולו, ואף בישראל, יש ציבור שלם של 'משוגעים לדבר', אנשים שבחרו להשקיע את כספם בנדל"ן צף ולגור בתוך סירה קטנה, באנייה או ביאכטה מפוארת. מהי הסיבה העיקרית לגור על יאכטה, מה צריך לדעת והאם זה משתלם?

לא לכרישי נדל"ן

נתחיל מהשורה התחתונה: המגורים ביאכטה אינם מיועדים לאנשים המעוניינים למצוא את עסקת הנדל"ן הבאה שלהם. בישראל יש כמה מאות אנשים המתגוררים ביאכטות בגדלים שונים, ומרביתם בחרו בסגנון מגורים זה בעיקר בשל אהבתם הרבה לים, או לחלופין, בשל רצונם להתרחק משאון העיר ומרעש המכוניות.

נכון, חלק מאנשי היאכטות בחרו באורח חיים זה כי העלות הכוללת, בסופו של יום, נמוכה יותר מרכישת דירה בעיר. אך בטווח הארוך לא מדובר בעסקת הנדל"ן המשתלמת ביותר, בטח ובטח אם הרוכש מתכוון לגור בעצמו בנכס הצף.

נכון להיום אפשר לומר כי דיירי הים מתחלקים לשלושה סוגים עיקריים: אנשים (מתוכם לא מעט פנסיונרים) שרצו להגשים חלום ישן, צעירים וסטודנטים שחיפשו מקום מגורים זול וימאים המכורים לים. סוג נוסף מתייחס לבעלי הון המתגוררים ביאכטות מפוארות, אך עבור אלו מדובר בעיקר במגורים לצורכי חוויה ובילוי, ולרוב יש להם בתים נוספים שבהם הם מבלים את מרבית זמנם.

לא לעצלנים

המגורים ביאכטה נשמעים כמו חלום של ממש, לא? שמש, ים, גלים, בגדים קלילים, כוס יין ביד ושחף על הכתף, אבל המציאות, כפי שבוודאי ניחשתם, מעט שונה: בקיץ חם, חם מאוד, ובחורף קר וסוער. יתרה מכך, החיים על היאכטה דורשים אינספור עבודות תחזוקה ושיפוץ, ולא כל אחד בנוי לכך.

בקיצור, אם אתם מכורים לים, אוהבים הרפתקאות, סולדים מקירות בטון ומהמולת העיר, לא חוששים מעבודה קשה ומעבודות תחזוקה בלתי פוסקות, ייתכן שתיהנו מהחיים ביאכטה. אם אתם משתייכים לכל השאר, יש סיכוי טוב שאחרי יומיים ביאכטה תרוצו מהר לחפש קרקע יציבה.

כמה זה עולה לנו

יאכטה פשוטה, לא גדולה ולא חדשה, יכולה לעלות כ-50 אלף שקלים. ככל שהיאכטה גדולה יותר, חדישה ומאובזרת יותר, מחירה יעלה ויכול גם להגיע למיליוני שקלים. נוסף על מחירה של היאכטה יש גם עלויות שוטפות כגון שיפוץ ותחזוקה (נהוג לטפל ביאכטה כל 200-250 שעות מנוע), כמו גם עלויות ביטוח.

בעניין זה חשוב לומר שהביטוח הוא מנדטורי, כלומר חובה לעשותו על פי חוק. כמו ברכב, גם כאן יש כל מיני כיסויים והגנות, דוגמת ביטוח חובה, ביטוח צד ג', ביטוח תאונות אישיות ועוד. חשוב לוודא שאתם אכן מכוסים כמו שצריך.

מטבע הדברים מרבית היאכטות המשמשות למגורים עוגנות בחופים, ועל כן יש לשלם דמי עגינה למרינה שבה עוגנת היאכטה. לעתים דמי העגינה כוללים גם חיבור למים ולחשמל, לעתים התשלומים מופרדים, אך כך או כך, עבור יאכטה קטנה יחסית תשלם למעלה מ-1,000 ₪ מדי חודש, מה שמחזק את הטענה שהשיקול הכלכלי הוא לא השיקול המרכזי בבחירת מגורים ביאכטה.

יאללה, מפליגים

החלטתם לעשות את הצעד, להזדכות על הדירה שלכם ולעבור לגור בים? לפני שאתם קופצים למים, הנה כמה נקודות חשובות שכדאי לקחת בחשבון:

 • פיילוט – מצאו לעצמכם, בחינם או בתשלום, סירה או יאכטה שתוכלו לגור בה בחודש הקרוב. מהר מאוד תגלו אם החוויה היא כמו שדמיינתם, או שהנדנודים האינסופיים מטרידים אתכם ובעיקר את קיבתכם.
 • עלויות – התחילו לחקור מהן העלויות הצפויות, מה עליכם להשקיע כעת ומה באופן שוטף, היכן כדאי לכם לעגון והיכן תשלמו יותר מדי, כמה עולה כל טיפול ביאכטה וכיו"ב.
 • ביטוחים – פנו לסוכן הביטוח שלכם והתייעצו עמו. סביר להניח שהוא לא יתמצא בתחום, אך הוא יוכל להפנות אתכם לאנשי המקצוע המתמחים בביטוח ימי. היו ערוכים וצמצמו את הסיכונים שלכם.
 • שיעורי בית – אל תתביישו לחזור לספסל הלימודים לזמן קצר: הכירו את סוגי היאכטות, התוודעו לטרמינולוגיה המקצועית והתנסו בסוגי תיקונים בסיסיים. זה יעזור לכם בהמשך.
 • ראש פתוח – אולי הדבר הכי חשוב. היו פתוחים לסביבה החדשה שלכם ולאופי של השכנים, נסו ללמוד מהם ולהשתלב בהווי שלהם. נסו לחוות את החוויה וליהנות ממנה עד הסוף.

בהצלחה והפלגה (או עגינה) מהנה!

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:


  [notphone]

  [/notphone]
  [phone]

  [/phone]

  אני מאשר/ת קבלת חומר שיווקי ומידע בנוגע להשקעות בדוא''ל
  שדה חובה*
  Hagshama 2019-09-22T15:34:25+03:00