>, מאמרים, עולם הנדל"ן>דירה להשכיר: כל מה שרציתם לדעת על חוק שכירות הוגנת

דירה להשכיר: כל מה שרציתם לדעת על חוק שכירות הוגנת

הסוף למגורים בקופסאות נעליים: בחודש יולי השנה אישרה הכנסת את חוק שכירות הוגנת, החוק שמסדיר את מערכת היחסים בין השוכר למשכיר ומציב סטנדרטים חדשים והוגנים בשוק השכירות בישראל. מה אומר החוק, כיצד הוא מגן על השוכרים ואילו דירות אסור להשכיר. איגדנו עבורכם כמה נקודות על החוק שכולם חייבים להכיר

רעות צור, מנהלת דיגיטל

בחודש יולי האחרון אישרה סוף סוף הכנסת, ברוב של 64 ח"כים, הצעת חוק שמיליוני ישראלים חיכו לה בשקיקה. בג'ונגל הזה, המוכר גם כשוק השכירות בישראל, שבו שוכרים רבים הרגישו שהמשכירים רשאים לעשות ככל העולה על רוחם ולהם אין כוח לפעול נגד כך, הביא עמו חוק שכירות הוגנת, שקודם על ידי חברי הכנסת סתיו שפיר ורועי פולקמן, כמה בשורות חיוביות.

דירה להשכיר: כל מה שרציתם לדעת על חוק שכירות הוגנת

החוק נועד להסדיר את מערכת היחסים בין השוכר למשכיר. שני המוקדים שבהם התרכזה הצעת החוק היו חוזה השכירות (מה צריך להיכלל בו, מה אסור שיופיע בו וכיו"ב) ואופי הדירה המושכרת (מה עליה לכלול על מנת שתיחשב לדירה ראויה למגורים). מדובר בחוק חשוב מאין כמוהו שכדאי להכירו, בין אם אתם שוכרים ובין אם אתם בעלי נכסים, אך כדי לחסוך מכם את הצורך לקרוא את החוק כולו ולחפש בו את הפרטים הרלוונטיים עבורכם, סיכמנו את הסעיפים העיקריים בחוק.

חוזה השכירות

החוק, באופן מפתיע, אינו מחייב את הצדדים לערוך ביניהם חוזה, צעד שהיה יכול לחסוך הרבה כאב ראש עתידי לשני הצדדים ולבתי המשפט. עם זאת, החוק קובע כי ההוראות המופיעות בו יחולו על כלל חוזי השכירות, וסעיפים בהסכם הנוגדים את הוראות החוק או פוטרים את המשכיר מאחריות – יהיו בטלים.

עוד קובע החוק כי שר המשפטים יוכל להגדיר בתקנות 'חוזה שכירות מצוי'. במקרים שבהם נוצר סכסוך בין הצדדים ואין הסכם שכירות, או במקרים שקיים הסכם ביניהם אך הוא לא מתייחס לנסיבות הסכסוך – יחולו הוראות חוזה השכירות המצוי.

יש גבול לערבויות

כדי להגביל את סכום הערבויות שהמשכיר רשאי לדרוש מהשוכר, נקבע בחוק כי הערבות המקסימלית שניתן לדרוש היא פי שלוש משכר הדירה החודשי, או לחלופין שליש מדמי השכירות עבור כל תקופת ההשכרה, הסכום הנמוך מבין השניים.

בנוסף, המקרים שבהם ניתן לממש את הערבות הוגבלו גם הם, ונכון לעכשיו הם כוללים ארבעה מצבים בלבד: השוכר לא שילם את דמי השכירות במועד; השוכר לא פינה את הדירה במועד שהיה אמור לעשות כן; השוכר לא תיקן ליקויים שהוא גרם להם; או שהשוכר לא שילם תשלומים נוספים (מלבד השכירות) שבהם היה חייב.

תיקונים זריזים יותר של ליקויים בדירה

לא עוד המתנה מייגעת לבעלי הנכס עד שאלו יואילו בטובם להתפנות לצורך תיקון הליקויים בדירה. החוק קובע כי האחריות על תיקון הנזקים בדירה היא על המשכיר ושחובתו לעשות זאת תוך 30 יום. אם עד מועד זה הנזק לא תוקן, יוכל השוכר לתקנם בעצמו (לאחר שהודיע למשכיר) ולהוריד את סכום התיקון מדמי השכירות של אותו החודש.

כמו כן, במקרה של נזק שהתיקון שלו דחוף, השוכר יהיה רשאי לתקנו בעצמו בלי להודיע למשכיר וכל מי שגר אי פעם בדירה שכורה יודע כי מדובר בבשורה של ממש, שתהפוך את חייהם של השוכרים לנעימים ורגועים הרבה יותר.

דירות ראויות למגורים

אין-ספור כתבות נכתבו על היצירתיות של בעלי הנכסים ועל היכולת שלהם ליצור דירה יש מאין, העיקר להרוויח עוד קצת, ואין אדם שניסה לשכור דירה בישראל ולא נתקל בדירות להשכרה במצב מחפיר. אחת ממטרות החוק היא לשנות מצב זה באמצעות הגדרה ברורה של דירה שאינה ראויה למגורים. דירה תוגדר כ'לא ראויה למגורים' אם חסרות בה מערכות חשמל, תאורה או ביוב תקינות; אם היא עלולה לסכן את בריאות השוכר או את בטיחותו; או אם היא נעדרת פתחי אוורור.

חשוב לציין שגם בעלי הדירות יצאו נשכרים מהחוק, שכן הוא מגדיר גם חובות מצד השוכרים. לדוגמה, על השוכרים להודיע על עזיבת הדירה או על אי-הארכת החוזה תוך פרק זמן של 60 יום לפחות, ולא ברגע האחרון (אגב, המשכיר חייב בהודעה של 90 יום לפחות). בנוסף, החוק מציין מהם התשלומים שעל השוכר לשלם – ומתייחס לא רק לדמי השכירות אלא גם לתשלומים על נזקים שגרם.

לסיכום, מדובר בשינוי של ממש. נכון, יש הטוענים כי החוק אינו מספק, שכן אינו מתייחס להיבטים חשובים נוספים (כגון להגבלת העלאת שכר הדירה ולסוגיות הקשורות לשכירות ארוכת טווח), אך אין ספק שזוהי התחלה מבטיחה שתהפוך את שוק השכירות לנוח, ובעיקר הוגן, הרבה יותר.

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:אני מאשר/ת קבלת חומר שיווקי ומידע בנוגע להשקעות בדוא''ל
שדה חובה*
הגשמה 2019-09-23T09:44:21+00:00
$.fn.wpcf7OnloadRefill=function(){};