איזו קרן השקעות הכי מתאימה לכם?

בחירת קרן השקעות היא לא דבר של מה בכך, בעיקר נוכח העובדה שלהחלטה זו תהיה השפעה אמיתית על העתיד הכלכלי שלכם, או לכל הפחות על הרווחים הצפויים לכם. בעולם ההשקעות הריאליות יש מנעד רחב של קרנות – ואם אתם מתלבטים ביניהן, הכתבה הזו היא בדיוק בשבילכם.

רפי כץ, אנליסט ראשי, Cofund

אז מה לבחור? באיזו קרן השקעות לשים את כספכם? אם יש ברשותכם סכום המיועד להשקעה, בוודאי התחבטתם לא פעם בשאלה הזו. העיקרון המנחה של כל משקיע הוא לנסות להרוויח כמה שיותר בכמה שפחות סיכון, אך כדי להשיג זאת חשוב לבחור קרן שהמאפיינים שלה מקרבים אתכם למימוש השאיפה הזו.

לפניכם כמה פרמטרים חשובים שעליכם להכיר בבואכם לבחור קרן השקעות. זו ההזדמנות שלכם להכיר את הנתונים ואת המאפיינים של הקרנות השונות, להבין את ההבדלים ביניהן ולבחור את הקרן המתאימה לכם. להלן השוואה בין השקעה בקרנות ריט (REIT) ונוספות אל מול השקעה בקרן Cofund:

פיזור – אחד המאפיינים החשובים והמשמעותיים ביותר. שוק הנדל"ן מציע כאמור מגוון רחב של קרנות, אך קרן CoFund היא היחידה המביאה עמה בשורה שלא היתה קיימת עד כה: פיזור גאוגרפי, סקטוריאלי ומט"ח. כך, למשל, בעוד שקרנות ריט מאפשרות להשקיע בנדל"ן מניב בלבד, בקרן CoFund ניתן להשקיע גם בנדל"ן יזמי למגורים. גם מבחינה גאוגרפית ריט אינה מציעה פיזור – הנכסים נמצאים בישראל, ולא בכל העולם כמו ב-CoFund. הפיזור הייחודי הזה שמציעה CoFund מצמצם את הסיכון הקיים בהשקעות ריאליות ומהווה יתרון למשקיעים סולידיים.

בטוחות – באופן טבעי כל הקרנות מציעות בטוחות למשקיעים, שאם לא כן אף משקיע בר דעת לא היה נכנס להשקעה. היתרון של CoFund על פני שאר הקרנות בא לידי ביטוי ברמת ההגנות והבטוחות הניתנות למשקיעים: אמנם חלק מהקרנות מציעות בעלות ישירה בנכס, וכך גם CoFund, שאף לוקחת את הביטחון של המשקיעים צעד אחד קדימה בהיבט זה ודורשת מהיזם ערבות אישית.

השותפות בהשקעה – יש דרכים שונות להשקיע בפרויקט נדל"ן באמצעות קרן השקעות. בקרן CoFund, לדוגמה, המשקיעים יודעים באיזה פרויקט ובאיזה נכס מושקע כספם, והם הופכים להיות שותפים של היזם בעסקה מתחילתה ועד סופה. בקרנות ריט, לעומת זאת, ההשקעה דומה במהותה להשקעה במניה: לרוב אין מגבלת מינימום בסכום ההשקעה, אך הכסף אינו 'צבוע' לתמהיל נכסים קבוע, כך שהמשקיע אינו יודע היכן יושקע כספו בעוד שנה.

אקזיט – ההשקעות ב-CoFund מוכוונות אקזיט, והמשמעות היא שמטרת ההשקעה היא להסתיים מהר ככל האפשר ולהציע תשואה גבוהה בזמן קצר. מסיבה זו הזמן הממוצע של כל השקעה עומד על תקופה של עד שלוש שנים, בעוד שמרבית קרנות הריט משקיעות בנכסים מניבים לטווח ארוך, המניבות תשואות שהן משמעותית נמוכות יותר.

יש מגוון הבדלים נוספים בין CoFund לקרנות אחרות. לכל קרן היתרונות והחסרונות שלה, אך שילוב המאפיינים שמביאה עמה CoFund – שילוב שנולד 'מהשטח', מתוך הקשבה לצרכים של המשקיעים – הופך אותה להשקעה טובה ומשתלמת.

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:שדה חובה*