>, עולם הנדל"ן, פברואר 2018>לבחור נכון: השקעות בנדל"ן Vs. השקעות בשוק ההון

לבחור נכון: השקעות בנדל"ן Vs. השקעות בשוק ההון

משרדים להשכרה או מניה של חברה מוכרת? השקעה בדירה בארצות הברית או מעקב אחר התנודות בבורסה? להשקיע בנדל"ן או בשוק ההון? אם גם לכם יש חלום 'להשקיע במשהו ולעשות כסף' אך אתם לא יודעים מה מתאים לכם, הכתבה הזו היא בדיוק בשבילכם

רעות צור, מנהלת דיגיטל

אחד מסודות היקום, לפחות בכל הקשור לתחום הפיננסי, הוא כיצד לגרום לכסף שלכם לייצר עבורכם יותר כסף. לפעמים אנו שומעים על אנשים שהצליחו לעשות זאת – ולרוב מדובר בכאלו שפנו לשני אפיקי השקעה מרכזיים: השקעה בנדל"ן או השקעה בשוק ההון.

היתרון בשני אפיקי השקעה אלו הוא שכל אחד יכול. לא חייבים להיוולד למשפחה עשירה או ללמוד באוניברסיטה לתואר אקדמי בתחום, ועם החושים הנכונים (ורצוי גם עם ליווי של אנשי מקצוע מיומנים), ההצלחה יכולה לפגוש גם אתכם. אך כיצד תדעו מה משתלם יותר מבין השניים והיכן כדאי להשקיע? הנה חמישה פרמטרים להשוואה שיכולים לסייע לכם להגיע להכרעה.

לבחור נכון: השקעות בנדלן Vs. השקעות בשוק ההון

גמישות מול נוקשות

השקעות בנדל"ן מיועדות, על פי רוב, למי שמסוגל להיפרד מכספי השקעתו לתקופה ממושכת. אופי ההשקעות בנדל"ן הוא כזה שאת הרווחים מהפרויקט תוכלו לקטוף רק כעבור כמה שנים – כשהנכס יעמוד על תילו ויוצע למכירה. יש כמובן מיזמי נדל"ן שבהגדרתם מציעים תשואה תוך זמן קצר, כגון השקעה בדירות להשכרה, אך בכל מקרה עולם הנדל"ן אינו מאופיין ביכולת לצאת מההשקעה בכל רגע נתון.

לעומת זאת, השקעה בשוק ההון מציעה למשקיעים 'נקודות יציאה' בטווח המיידי. כל אחד יכול לקנות מניות וכבר למחרת למכור אותן ללא כל בעיה – מה שהופך את אלטרנטיבה זו לנזילה ואת הכסף שלכם להרבה יותר זמין עבורכם.

אם אתם זקוקים אפוא לתוצאות באופן מיידי (בטווח של כמה חודשים), או אם אין באפשרותכם 'לשים כסף בצד' ולהיפרד ממנו לתקופה ארוכה מדי – ייתכן שנדל"ן הוא לא הפתרון המתאים עבורכם.

יצירת רווחים לאורך זמן

השקעה בפרויקטים נדל"ניים תניב לרוב רווחים גבוהים לאורך זמן, ולעתים גם באופן קבוע. בעשור האחרון, כך עולה מנתוני בנק ישראל, הניבו השקעות בדיור תשואות גבוהות יותר מאשר מקבילותיהן בשוק ההון. ההבדל נעוץ, בין השאר, בעובדה שככל שזמן ההשקעה ממושך יותר – כך התשואה מושפעת פחות מההוצאות השונות החלות על הנכס.

בעסקאות נדל"ן, הוצאות העסקה והמסים השונים נבחנים לאורך כל שנות ההשקעה. לאורך השנים השפעתם פוחתת, ומה שהופך להיות משמעותי יותר הוא הרווחים השוטפים, כמו גם הטבת המס על ההכנסות מהנכס. בשוק ההון הפרמטר הזה כמעט אינו קיים, שכן למשך הזמן שמשקיע מחזיק במניה מסוימת אין השפעה ממשית על התשואה.

תחזוקה מול 'שקט'

מטבע הדברים, המניות השונות בשוק ההון נסחרות בלי שיש למשקיעים השפעה על כך. בהיבט הזה, כך נראה, זוכים המשקיעים ל'שקט', ואין להם צורך לבזבז זמן ואנרגיות. לעומת זאת, בעלי נכסים המעוניינים לשמור על הנכסים שלהם ולהשביח אותם, צפויים לשאת בהוצאות הקשורות בשחיקה, בנזקים ובבלאי טבעיים, לפנות מזמנם כדי לטפל בנכס וכיו"ב.

יחד עם זאת, כשהטיפול בפרויקט עובר לחברת השקעות המתמחה בכך, אופי ההשקעה משתנה, והמעורבות הממשית של המשקיעים מתבטלת כמעט לחלוטין. באופן זה יכולים המשקיעים ליהנות מפירות ההשקעה בלי להידרש להשקעה שוטפת של זמן ואנרגיות.

פשטות ההשקעה

עד לפני מספר שנים, השקעה בנדל"ן הייתה מורכבת לאין שיעור מהשקעה בשוק ההון. הסיבה לכך הייתה שהשקעה בשוק ההון לא דרשה דבר מלבד מחשב ומקלדת, בעוד שהבחירה בערוץ הנדל"ני חייבה 'עבודת רגליים' והיכרות מעמיקה עם שוק הנדל"ן.

עם זאת, בשנים האחרונות השתנו פני הדברים. עם השקתו של מודל ההשקעה המשותפת של חברת הגשמה, המאפשר לראשונה למשקיעים להשתתף בהשקעות נדל"ן בסכומים קטנים, נוצרה מציאות חדשה שאפשרה לכל אחד ואחת להצטרף לקבוצת משקיעים, ולמעשה להיחשף לפרויקטים נדל"ניים, הן בארץ והן בחו"ל, שלא היו מגיעים אליהם באופן עצמאי.

ומה עם הצורך בהיכרות מעמיקה וב'עבודת רגליים'? השקעה באמצעות חברה המתמחה בהשקעות נדל"ן ביטלה את מורכבות ההשקעה – שכן המשקיעים נכנסים להשקעה רק אחרי שחברת ההשקעות ערכה את כל בדיקות הנאותות, בחנה את הפרויקט לעומק, איתרה את כל הסיכונים וצמצמה אותם בעזרת הגנות ובטוחות – כפי שניתן לראות בסעיף הבא.

ביטחון מול חוסר ודאות

זהו, ללא ספק, אחד ההבדלים המרכזיים בין שוק ההון לשוק הנדל"ן – ואחד הגורמים הבולטים לנהירת ישראלים רבים לעולם ההשקעות בנדל"ן.

שוק ההון מככב בסרטים הוליוודיים רבים – ולא בכדי. מעבר לעובדה שמדובר בשחקן מרכזי בעולם הפיננסי, הוא גם נחשב מקור בלתי נדלה לדרמות רבות. דרמות שעוברות טוב מסך ומושכות צופים לקולנוע – אך גם יוצרות לא מעט משברים בחיים האמיתיים.

שוק ההון, אין זה סוד, אינו נחשב ליציב במיוחד. גם המומחים והאנליסטים הכי ותיקים יודעים כי לא ניתן לחזות את התנהגותה של מניה מסוימת לאורך זמן ולטווח הרחוק, מה שמגדיל את רכיב הסיכון הטמון בחלופה זו והופך אותה לפחות מתאימה למשקיעים סולידיים.

זו גם הסיבה שמשקיעים רבים, בעיקר כאלו שההשקעות שלהם הן דרך ל'השלמת הכנסה' ולא מקצוע בפני עצמו, מעדיפים 'ללכת על בטוח' ולבחור בהשקעות בנדל"ן. השקעות אלו נחשבות סולידיות יותר, בטוחות ומניבות, ולאדם מן היישוב – בעיקר לאלו המשקיעים באמצעות חברת השקעות – הן מציעות פתרון נוח ופשוט יחסית.

להשקעות בנדל"ן יש יתרון משמעותי נוסף ששוק ההון אינו מציע: בטוחות בדמות בעלות (בתצורה כזו או אחרת) בקרקע. השקעה בנכס נדל"ן, גם אם לא תצליח כמצופה, עדיין תשאיר את המשקיעים עם זכויות בנכס – ולמעשה תשמור על הכסף שלהם גם בתרחישים לא צפויים.

איזה תחום, אם כן, משתלם יותר?

נראה שהתשובה לסוגיה זו אינה חד-משמעית. היא נעוצה בסוג המשקיע, באופיו, במשאבים העומדים לרשותו, במידת הגמישות שלו, בציפיותיו מההשקעה וכיו"ב. דבר אחד בטוח: לפני בחירת ערוץ השקעה חשוב ומומלץ לבחון לעומק מהי האלטרנטיבה המתאימה לכם.

המידע אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך של החברה או הזמנה לקבלת הצעות כאמור.  אין באמור לעיל משום הבטחת תשואה כל שהיא. האמור בתיאור לעיל מהווה הצגה עקרונית וכללית בלבד. 

מלאו פרטיכם ותוכלו להתעדכן בהשקעות בזמן אמת, ללא עלות וללא התחייבות:אני מאשר/ת קבלת חומר שיווקי ומידע בנוגע להשקעות בדוא''ל
שדה חובה*
הגשמה 2019-09-23T10:11:54+00:00
$.fn.wpcf7OnloadRefill=function(){};