חוסר וודאות מול הזדמנות

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

נושא

תוכן ההודעה

חוסר וודאות מול הזדמנות

הייתכן שדווקא תקופה זו, המאופיינת בתהפוכות וחוסר וודאות, מציבה בפנינו הזדמנויות השקעה שלא יחזרו על עצמן?

פגישת מנהיגי גוש היורו בבריסל לפני כשבועיים הרגיעה מעט את הכלכלה העולמית ועוררה אופטימיות מרוסנת בשווקים. עם זאת, חוסר הוודאות לגבי עתידה הכלכלי של אירופה עדיין מהדהד, ודעותיהם של המומחים נותרו חלוקות למדי; יש הגורסים שהמשבר רחוק מלהיות מאחורינו, ויש המפרשים את ההתפתחויות האחרונות בגוש היורו כתחילתו של תהליך התאוששות, אשר יוביל להתעוררות הדרגתית בשנת 2013. אם דעתכם היא כזו של האחרונים, ייתכן ובתקופה הקרובה יסתמנו אפיקי השקעה מעניינים, שבניהול סיכונים נכון, ועם יד על הדופק, עשויים להניב תשואות גבוהות.

ע"פ דו"ח התחזית של RREEF, מקבוצת דויטש בנק, בשנת 2012 הביצועים בשוק הנדל"ן האירופאי ימשיכו להיחלש ויתאוששו רק החל משנת 2013. היחלשות בטווח הקצר עשויה ליצור פוטנציאל להתחזקות בטווח הארוך. התאוששות כלכלית, המתורגמת לעליה בדמי השכירות, לצד שיפור בתחושות המשקיעים, יכולים להוביל להחזרים דו-ספרתיים. ברם, הגידול יתאפשר רק עקב התאוששות מהיסוד של כלכלת אירופה.
בעוד שמחירי הנדל"ן בשפל במדינות, כגון: ספרד, יוון, פורטוגל, איטליה ואירלנד, ובהינתן קושי בהשגת מימון בנקאי לרכישות ומחזור חובות משקיעים, נפתח חלון הזדמנויות למשקיעים מבחוץ.

השאלה היא מתי להיכנס דרכו?

על פניו, בפריפריית גוש היורו בעיקר, ישנן הזדמנויות להשקעות במחירי שפל (מתחת לעלויות בניה) ובתשואות גבוהות. מדובר בהשקעות פחות יציבות, ולכן תזמון ההשקעה הופך קריטי. יש ללמוד את השוק היטב ולקחת סיכון מחושב. זכרו, באם המשק במדינה המושקעת אינו מתאושש, ושעורי האבטלה ממשיכים לגדול, אלו שיתפתו להשקעות עם תשואה של 8%, עלולים למצוא את עצמם ללא שוכרים לאחר מספר שנים.
במפה מימין (מקור: RREEF), מוצגות המדינות בהן אפיקי ההשקעה בנדל"ן טובים (ירוק), בינוניים (צהוב) וחלשים (אדום).

כיום, משקיעים נוטים בעיקר אל עבר המדינות עם כלכלות יציבות יותר, בהן המרווח בין תשואת נכסי נדל"ן לתשואת אג"ח ממשלתית ל-10 שנים הוא הגדול ביותר. בין מדינות אלו נמנות: גרמניה, בעלת מרווח חיובי אטרקטיבי ביותר של מעל ל-5%, שוודיה מיד אחריה, בריטניה וצרפת (מקור: RCA).

באופן כללי, מומלץ לעקוב אחר ערכם של נכסים משרדיים ולוגיסטיים שעתידים להתאושש רק לקראת 2014, בעוד שנכסים מסחריים מניבים, כגון: מרכזים קמעונאים בשוקי ליבה, צפויים להתעלות בביצועיהם בחמש שנים הקרובות כתוצאה מתחזית יציבה והחזרים גבוהים באופן יחסי.
שחקנים בולטים נוספים הם משרדים בדבלין ומרכזים קמעונאיים בספרד; אולם, הם גם ברמת הסיכון הגבוהה ביותר עם סיכוי גדול לתנודות אקראיות. לעומת פריפריית גוש היורו, משרדים בלונדון הם אפיק השקעה עם סבירות טובה לביצועים גבוהים בחמש השנים הקרובות, לצד משרדים בשוקי משנה בצרפת ובוורשה, ונכסים קמעונאיים בשוקי ליבה במרכז אירופה, בריטניה ובלגיה. גרמניה, בעלת החוסן הבולט, שוב צפויה להניב תשואות מרשימות ומהווה אפיק השקעה סולידי יותר בעל דירוג הסיכון הנמוך ביותר מבחינת ירידת ערך. (מקור: RREEF מקבוצת דויטש בנק).

רמת הסיכון הגבוהה לצד אי-הוודאות בשוק האירופאי מחייבת ניסיון רב בענף הנדל"ן. למידע נוסף על אפיקי השקעה בטוחים בארץ ובחו"ל ניתן לפנות לקרן גשמה: קרן הגשמה בוחנת אפיקי השקעה בטוחים ומאפשרת גם למשקיעים בעלי הון מוגבל להשקיע במגרש של הגדולים. שילוב הכישורים והניסיון הרב של השותפים בקרן מבטיח איתור אפשרויות השקעה אטרקטיביות ומגוונות.
קרן הגשמה נמצאת בבעלות ובשליטת אבי כץ, בעבר מבעלי ומקימי רשת כפר השעשועים, הכל בדולר, רשת כלי הבית ששת ועוד, גיל אונגר המנכ"ל הראשון של איקאה ישראל ומנכ"ל רשת הריבוע הכחול, היו"ר, עו"ד חנן שמש, ושותפים נוספים.

**המידע הכלול במאמר זה הם על דעתו בלבד של הכותב ואפשרויות הפעולה המתוארות בו מובאים לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה במניות/מט"ח ו/או מכשירים פיננסיים נשוא סקירה זו. הכותב אינו יועץ השקעות וסקירה זו אינה מתחייבת להיות מדויקת בפרטיה ואינה מהווה תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם וכל העושה בה שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד.